Anasayfa / WordPress / WordPress’te Etiketleme Sisteminin Doğru Kullanılması
wordpress etiket

WordPress’te Etiketleme Sisteminin Doğru Kullanılması

WordPress tabanlı sitelerin yaygınlaşmasıyla birlikte, etiket (tag) kavramı da site geliştiricilerin üzerinde durduğu önemli bir konu haline geldi. Birde arama motorlarından hatırı sayılır derecede etiketlere yönlendirilmeler gözlemlenmesi, bu kavramın popülaritesini bir anda arttırdı.

Bu yazıda etiket kavramıyla ilgili en çok merak edilen konuları sorular üzerinden açıklamaya çalışacağım.

Etiket nedir, etiket kullanmalı mıyım?

Etiketler, site içeriğini kategorilendirmenin bir başka yoludur. Ayrıca kullanıcıların site içerisinde istediği içeriğe kolayca ulaşmasını sağlayan önemli bir navigasyon aracıdır. Yapılan araştırmalarda doğru etiket kullanımının sitelere %7 civarında ek ziyaretçi kazandırdığı belirlenmiştir. Bu güne kadar etiket kullanmadıysanız hemen içeriğinizi etiketlemeye başlayın.

Etiketlerin kategorilerden farkı nedir?

Örnekleri kodlamamerkezi.com üzerinden vermek istiyorum. Sitemize kategori belirlerken daha genel kelimeler seçeriz. Örneğin java kelimesi bir kategori ismi olabilir. Etiket ise birden çok kategoriyle bağlantılı daha spesifik kelimelerden oluşur. Örneğin kurulum kelimesi iyi bir etikettir. Bir programlama ve web tasarım sitesinde birçok programın kurulumuyla ilgili içerikler bulunmaktadır. Bu içeriklerin birçoğu farklı kategorilerde bulunsa bile, kurulum etiketiyle bunlara kolaylıkla ulaşım sağlanabilir.

Etiketleri nasıl belirlemeliyim?

  • Öncelikle etiket demek anahtar kelime demek değildir. Birçok kişi arama motorundan daha fazla ziyaretçi çekebilmek adına anahtar kelimeleri etiket olarak kullansa da bu yanlış bir kullanım biçimidir.
  • Her yazıda onlarca etiket kullanmak gereksiz, etiket çöplüğü oluşturmaktan başka bir işe yaramaz.
  • Yazılarda illaki etiket kullanılmalıdır diye de bir kural yoktur ve mümkün olduğunca etiketleri 4 taneyi geçmeyecek şekilde sınırlandırmak gerekir.
  • Etiketler kategori isimleriyle aynı olmayacak biçimde seçilmelidir.
  • Etiketler hem ziyaretçileriniz hem de arama motorları için büyük öneme sahiptir. Bu yüzden üzerinde iyice düşünülerek belirlenmelidir.
  • Ayda bir kere eski içeriklerde kullanılan etiketler gözden geçirilmeli, yeni etiketler ile eski içerikler eşleştirilmelidir.
  • Yanlış etiket kullanımının sitenize uzun süreçte ciddi zararlar vereceğini aklınızdan çıkarmayın.

Birçok kişi etiketleri nasıl belirlemeliyim, sorusuna verdiğim önerilere katılmayacaktır. Ama içerikten daha uzun anahtar kelimelerden oluşan etiket kirliliğine, google’ın güncelleme yapması pekte uzak görünmüyor.

İlginizi Çekebilir!

wordpress tema yapımı

WordPress Tema Yapımı: Başlangıç

Bu makale serisinde wordpress ile tema yapım aşamalarını anlatarak, web tasarım ile ilgilenenlerin kendilerini bir …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.