Anasayfa / Algoritma / Stack (Yığıt) Veri Yapısı
stack veri yapısı

Stack (Yığıt) Veri Yapısı

Stack, Last In First Out (LIFO) yani son giren ilk çıkar mantığıyla çalışan basit bir veri yapısıdır. Stack veri yapısını gerçekleştirmek için genellikle dizi veya bağlı liste (Linked List) kullanılır. Fakat konunun kolay anlaşılması için örnekleri dizi ile anlatmaya çalışacağım.

Stack Veri Yapısında Kullanılan Metotlar

Push(string veri): Push metotu stack’a veri eklemek için kullanılır. Eklenecek veri parametre olarak gönderilir.

Pop(): Stack’den veri çıkarmak için kullanılır. Her zaman sadece son eklenen veri çıkartılabilir.

Stack veri yapısının çalışma mantığı şu şekildedir. Stack’de mutlaka son eklenen verinin indis numarası (genellikle top diye adlandırılır) tutulur. Veri eklendikçe top değeri birer artırılır. Veri çıkarıldıkça ise birer azaltılır. Bu nedenle her zaman top değeriyle işlem yapılmak zorundadır.

Stack sınıfı

Yukarıda ki örnekte Java ile yazılmış basit bir Stack sınıfı görülmektedir. Bu sınıfı kullanabilmek için StackTest sınıfı kullanabilirsiniz.

StackTest Sınıfı

Yukarıdaki kodlar çalıştırıldığında stack’e sırasıyla İzmir-Ankara-İstanbul-Antalya verileri eklenir. Pop metodu çağrıldığında ise en son eklenen Antalya stack’den çıkarılarak ekranda gösterilir.

İlginizi Çekebilir!

c# kabarcık sıralama

C# ile Kabarcık Sıralama (Bubble Sort) Algoritması

Dizi elemanlarını sıralamak için birçok algoritma bulunmaktadır. Bu algoritmalar arasında kolay olması nedeniyle en çok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.