Anasayfa / WordPress / WordPress Tema Yapımı: Başlangıç
wordpress tema yapımı

WordPress Tema Yapımı: Başlangıç

Bu makale serisinde wordpress ile tema yapım aşamalarını anlatarak, web tasarım ile ilgilenenlerin kendilerini bir adım daha ileriye taşımalarına olanak sağlayacak noktalara değineceğim.

Öncelikle neden wordpress tema yapımı ondan bahsedelim. WordPress günümüzde basit ve kullanışlı yapısı sayesinde internet sitelerinin büyük bir çoğunluğunda tercih edilmektedir. WordPress kullananlar bilirler ki, wordpress’te sitenin görünümü temalar sayesinde birkaç dakika da kolayca değiştirilebilir. Hal böyle olunca özellikle yurtdışında tema yapım olayı başlı başına bir sektör haline geldi. Ülkemizde ise halen ücretsiz veya lisanssız, warez temalar çeşitli sitelerden indirilip kullanılmaktadır. Bununla birlikte bazen istenilen görünümde ve özelliklerde tema bulmakta mümkün olmamaktadır.

Kendi WordPress Temanızı Yapmak Size Ne Kazandırır?

WordPress teması tasarlamak web tasarım ve programlamayla ilgilenen kişiler için başlı başına bir eğitim niteliğindedir. Bununla birlikte:

  • İnternet ortamında benzersiz görünüme sahip bir siteye sahip olabilirsiniz.
  • Sitenizin istediğiniz yerini kendi çabanızla kolaylıkla değiştirebilirsiniz.
  • Site yapımı sırasında Html, Css ve Php bilginizi geliştirme imkanı yakalarsınız.
  • Orijinal bir temaya 100-200 lira gibi bir tutar ödemekten kurtulursunuz.
  • Yaratıcılığınızı ortaya çıkararak fark yaratabilirsiniz.
  • Ücretli temalardaki onlarca işe yaramaz özellik ve eklenti site hızını etkilediğinden, daha hızlı ve kullanışlı bir siteye sahip olabilirsiniz.

Tema Yapımına Geçmeden Evvel Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Öncelikle wordpress içerik yönetim sistemi hakkında temel bilgilere sahip olmak gereklidir. Örneğin;

  • WordPress sisteminin sunucuya kurulumunu gerçekleştirmek,
  • Siteye post (yazı, görsel v.b) eklemek,
  • WordPress ayarlarını yapmak,
  • Tema yüklemek ve düzenlemek gibi konularda bilgi sahibi olmak gereklidir.

Eğer bu konular hakkında bilgi sahibi değilseniz, önce bu kısımlara odaklanmak sizin için daha faydalı olacaktır.

Bunlarla birlikte orta seviye Html, Css ve Php bilgisi olmazsa çok zorlanırsınız. Temiz, doğru ve hatalardan arınmış kodlama yapabilmek açısından bu konularda ki eksiklerinizi tamamlayın.

Tema tasarımına geçmeden evvel bilgisayarınızı hazırlayın. WampServer veya Xampp gibi programları kurun. WordPress’ in son sürümünü sitesinden indirin ve kurulumunu yapın. (Eğer hali hazırda bir web siteniz varsa yedeğini alıp temanızı bu sitenizin üzerinde de geliştirebilirsiniz.) Kod yazmak için gerekli olan IDE’yi  (PhpStorm, Dreamweaver, SublimeText v.b) yükleyin.

Son olarak kağıt kalem alarak sitenizin taslağını kağıt üzerinde tasarlayın. Ne kadar detaylı bir taslak hazırlarsanız,  tasarım aşamasında işiniz o denli kolaylaşacaktır.

WordPress ile tema yapımı yazı dizisinin, ilk yazısında genel bilgilerden bahsettik. İkinci yazı wordpress temasının dosya ve dizin yapısı üzerine olacak. Konuyla ilgili sormak istediklerinizi yorum olarak iletebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!

seo uyumlu makale nasıl yazılır

Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Web siteniz veya bloğunuz da beklediğiniz çıkışı yakalayamıyorsanız, belki de bunun nedeni makalelerinizin arama motorları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.