Anasayfa / WordPress / WordPress Tema Yükleme İşlemi
wordpress theme

WordPress Tema Yükleme İşlemi

Gelişen internet teknolojisi ile beraber birçok içerik yönetim sistemi, web tasarım hakkında deneyimi bulunmayan bireylere kolaylıkla site oluşturmak için olanak sağlamıştır. Bu sistemler içerisinde WordPress’in bir adım öne çıkmasını sağlayan birçok özellik bulunsa da, tema, bileşen ve eklenti çeşitliliği ile bunların kolaylıkla WordPress’e entegre edilebilmesinin bu durumda payı oldukça büyüktür. Bu yazım da WordPress’e tema yükleme işlemini adım adım resimlerle anlatmaya çalışacağım.

WordPress’e tema yüklemek için 2 farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden basit ve kullanışlı olan site yönetim paneli üzerinden tema kurulum işlemidir. WordPress bize böyle bir kolaylık sunmuşken, diğer yöntem olan ftp ile  uğraşmaya gerek olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca bu şekilde wordpress firması ve kullanıcıları tarafından oluşturan ve ücretsiz olarak sunulan temaları, kolaylıkla yükleyebilirsiniz. Sıkıştırılmış bir tema arşiv dosyanız mevcutsa gene yönetim paneli üzerinden yükleme gerçekleştirmeniz mümkün.

WordPress Tema Yükleme ve Etkinleştirme

Adım 1: Öncelikle web sitesinin admin paneline giriş yapmamız gerekiyor. Web site adresinin sonuna wp-admin yazıp, kullanıcı adı ve şifrenizle yönetim paneline erişebilirsiniz. Daha sonra sol taraftaki menüden Görünüm–> Temalar seçeneği ile tema yükleme sayfasına geçiş yapınız.

wordpress menü
WordPress Yönetim Paneli Menüsü

Adım 2: Açılan sayfada hazır yüklenmiş wordpress temalarınız görüntülenmektedir, yeni bir tema yüklemek için resimdeki gibi Yeni Ekle butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçiniz.

wordpress tema ekle
WordPress Tema Ekleme Seçeneği

Adım 3: Bu sayfada her zevke ve ihtiyaca uygun birçok tema yer almaktadır. Ayrıca WordPress bize özellik filtresi ile renk, yerleşim, özellik ve konu kriterlerine göre tema araması yapabilme imkanı sunmaktadır.  Beğendiğiniz bir temanın üzerine gelerek Kur butonuna tıklayınız. Eğer bilgisayarınızda hazır bir tema arşiv dosyanız mevcutsa, Tema Yükle butonuna tıklayarak dosyayı seçip Simdi Kur seçeneğiyle yükleme işlemini başlatabilirsiniz.

wordpress tema
WordPress Hazır Tema Penceresi

Adım 4: Bu adımda dosyayı sunucuya yüklemek için FTP bağlantı bilgileriniz istenecek. Sunucu adı localhost olacak şekilde ftp kullanıcı adı ve şifrenizi yazarak İlerle butonuna tıklayınız. Yükleme işlemi başlayacak ve yükleme sonunda ise yüklemenin tamamlandığı mesajı görüntülenecek.

wordpress ftp
WordPress FTP Bağlantı Penceresi

Adım 5: Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra yüklediğiniz temayı, yüklemenin bittiğine dair mesajın alt kısmından etkinleştirin.

wordpress tema etkinleştirme
WordPress Tema Etkinleştirme

Tema etkinleştirilmese bile WordPress sistemi içerisine dahil edildi. İsterseniz daha sonra birinci adımda bahsettiğim pencereden temayı aktifleştirebilirsiniz. Yükleme işlemiyle ilgili takıldığınız noktaları bana iletin. Kolay gelsin…

İlginizi Çekebilir!

wordpress tema yapımı

WordPress Tema Yapımı: Başlangıç

Bu makale serisinde wordpress ile tema yapım aşamalarını anlatarak, web tasarım ile ilgilenenlerin kendilerini bir …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.