Anasayfa / WordPress / Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?
seo uyumlu makale nasıl yazılır

Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Web siteniz veya bloğunuz da beklediğiniz çıkışı yakalayamıyorsanız, belki de bunun nedeni makalelerinizin arama motorları açısından değersiz bulunmasıdır. Günümüzde sosyal medya, direk girişler, referanslar ve reklamlar iyi bir ziyaretçi trafiği sağlasa da arama motoru ayağı olmadan yeterli ziyaretçi potansiyeline ulaşmanız pek de mümkün olmaz.

Eski ve yeni yayınlarınız için trafik elde etmenin en iyi yollarından biri, makalelerinizi arama motorları açısından uygun hale getirmekten geçer. Uzun vadede ise, sadece arama motorları eski yayınlardan trafik almanıza yardımcı olabilir.

Bu yazımda arama motorları açısından daha değerli makaleler yazabilmeniz için bazı ipuçlarını sizlerle paylaşacağım.

Her blog yazısı, arama motoru sıralaması açısından bir web sayfası gibidir ve arama motorları için belirli anahtar kelimelerle her yazı optimize edilebilir.

Makale Yazımında Dikkat Edilecek Hususlar Listesi

SEO uyumlu makaleler yazarken, aklınızda tutmanız gereken birkaç şey var. Kendinize öncelikle bir kontrol listesi hazırlayın (checklist) ve makale yazımında dikkat edilecek hususlar başlığını atın. Bildiğiniz ve yeni öğrendiğiniz her önemli şeyi bu listeye ekleyin. Neden böyle bir şeye ihtiyacımız var. Çünkü arka arkaya birçok makale girdiğinizde bazı önemli hususlar atlanabiliyor. Ayrıca sizden başka siteye makale ekleyen kişiler varsa bu checklisti onlara göndererek makale kalitelerini artırabilirsiniz.

Makale Yazmadan Önce Anahtar Kelime Araştırması Yapın!

Bu çok önemli bir husus, ne kadar iyi makale yazarsanız yazın eğer yüksek rekabet gösteren bir anahtar kelime seçerseniz ilk sıralara yerleşebilmek için çok uğraşmanız gerekir. Bu nedenle Google Adwords adresine girerek Anahtar Kelime Planlayıcısını kullanmayı alışkanlık haline getirin.

adwords anahtar kelime planlayıcı

Burada dikkat etmeniz gereken husus düşük rekabet olan fakat getirisi yüksek anahtar kelimeler seçmek ve makaleleri buna göre hazırlamak.

Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

 1. Başlık ve Description Etiketleri:

Artık makale yazan herkes başlık ve meta etiketlerinin SEO açısından öneminin farkında. Fakat birçok kişi yazı için uygun başlık seçimini düzgün yapamıyor.

 Peki başlık seçerken nelere dikkat etmeliyiz.

 • Öncelikle başlık anahtar kelimenizi mutlaka içermeli ve 65 karakterden uzun olmamalı.
 • Başlıkta kullanılan anahtar kelimelerin yazı içerisinde belli bir oranda geçmesi sağlanmalı.

Desciription etiketi kullanımı nasıl olmalı:

Bir meta açıklaması blog yazısı için bir satış kopyası olarak işlem görür. 156 karakterde, anahtar kelimelerinizi eklemeniz ve kullanıcıların tıklamaları için baştan çıkarıcı bir açıklama oluşturmanız önemlidir.

 1. Image Alt Etiketi:

Google, resimleri okuyup konuyla alakalı olup olmadığını analiz edemez. Bu nedenle eklediğiniz resimlere mutlaka alt etiketi ekleyin. Bu etiket resmin ne hakkında olduğunu arama motoruna söylemenin bir başka yoludur.

örnek alt etiketi kullanımı

Ayrıca resimlerinizin dosya isimlerini hiçbir zaman image.jpg şeklinde adlandırmayın. Bir görüntüyü adlandırırken, adın resmin kendisiyle alâkalı olmasını sağlayın. Ayrıca resimlerin alt kısmına açıklama yazarsanız, ziyaretçilerde resmin içeriğini daha kolay anlayabilirler.

Ayrıca resim alt etiketinde yazınızın anahtar kelimelerinden birini kullanırsanız daha olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz.

 1. Site İçi Linkleme

Yeni bir makale yazarken, okuyucuların sitenizde daha uzun vakit geçirmesini amaç edinmek üzere yazınızı tasarlayın. Mümkün olduğunca eski yazılarınızı gözden geçirerek bağlantılı konulara link verin.

Bu, kullanıcıların sitenizde daha iyi bir şekilde gezinebilmesine yardımcı olur ayrıca hemen çıkma oranını düşürür. Hemen çıkma oranı SEO açısından önemli bir faktördür.

 1. Kalıcı Bağlantılar Oluşturma Kuralları (Permalink)

Bir yazı yazdığımızda, WordPress, Joomla gibi CMS sistemleri başlıktan yola çıkarak makale bağlantılarını otomatik oluşturur.

Mümkün olduğunca bağlantıyı kısa tutmak için ve, ile, de gibi bağlaçları bağlantıdan çıkartarak url yapısını düzenleyin.

Örneğin: alanadi.com/wordpress-ile-kalici-baglanti-olusturma-kurallari yerine

alanadi.com/wordpress-kalici-baglanti-olusturma-kurallari bağlantısı SEO açısından daha uygun olacaktır.

WordPress kalıcı bağlantı ayarlarıyla ilgili bilgi sahibi değilseniz bu makalemi okuyabilirsiniz.

Not: Burada dikkat etmeniz kural makale yayınlandıktan sonra url yapısını değiştirmenin faydadan çok zarar getireceğidir. Bu nedenle makaleyi yayınlarken url yapısını düzenleyin.

 1. H1, H2, H3 Başlıkları

Birçok makale yazarının gözden kaçırdığı noktalardan birtanesi de H1,H2 ve H3 etiketleridir. Yazıya odaklanıp, önemli noktaları ve başlıkları kalın yazmak yeterli etkiyi göstermez.

Varsayılan olarak, SEO tarafından optimize edilmiş herhangi bir temada, başlık her zaman H1 başlık etiketini kullanır. Bir sonraki alt başlık için bir H2 başlığını ve daha sonra bir H3 başlığını kullanabilirsiniz.

Her zaman etkili bir SEO yazımı için uygun başlık etiketlerini kullanmak, özellikle de uzun bir yazı yazarken makaleyi bölümlendirmek için iyi bir fikir olacaktır.

Seo uyumlu makale nasıl yazılır konusunun başında değindiğin kontrol listesini, yukarda yazdıklarımı özetleyerek oluşturdum.

Son Kontrol Listesi:

 • Başlıkta anahtar kelime kullanımı
 • Meta açıklamasının etkili ve konuyla alakalı olması
 • Görsellerde dosya adı ve alt etiketinin konuyla uyumlu oluşu
 • Sitede ki diğer makalelerle iç linkleme yapılması
 • Url yapısında ki bağlaçların kaldırılması
 • Uygun H1, H2 ve H3 başlık etiketlerininin kullanımı

Yukarda ki makaleyi Google’ın SEO ile ilgili yaptığı açıklamalar ve kişisel deneyimlerimi derlenerek oluşturdum. Belirtilen kuralları uygularsanız hem kullanıcılar, hem de arama motorları için daha kaliteli yazılar oluşturabilirsiniz. Fakat bu demek değildir ki SEO yalnızca yukarıdaki yazılanlardan ibaret. Burada sadece SEO uyumlu makale nasıl yazılır konusuna değinildi. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Yorumlarınızı ve görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Seo ve makale ilişkisini irdelediğimiz yazımızın sonunda konuyu bir de tercüme ve makale penceresinden yorumlamak istiyoruz. Makalelerin tercümelerinin neden gerekli olduğu noktasında bir soruya cevap bilgi çağında oluşumuzdur. Dünya çapında üretilen makalelerdeki muazzam bilgilerin elde ediniminin başka yolu yoktur . Buna ek olarak ilgili makalelerin çevirilerini yaptırmak bu kapsamda çalışmalar yapması gereken bir araştırmacı için mecburiyettir. Peki bu noktada ne yapılmalı? Öncelikle uygun makale çeviri ücreti talep eden bir firma bulunmalı, sonra mı? Sonrası çayınızı yudumlayarak ilgili içeriğin çevrilmesini beklemekten başka bir şey değil. 😉

İlginizi Çekebilir!

wordpress tema yapımı

WordPress Tema Yapımı: Başlangıç

Bu makale serisinde wordpress ile tema yapım aşamalarını anlatarak, web tasarım ile ilgilenenlerin kendilerini bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.