Anasayfa / WordPress / WordPress 4.0 Güncellemesi ile Gelen Yenilikler
Wordpress’in şuan için son sürümü olan 4.0 versiyonu Eylül ayı başında yayınlandı. Peki WordPress 4.0 güncellemesi ile gelen yenilikler, değişen özellikler, yapılan iyileştirmeler neler?

WordPress 4.0 Güncellemesi ile Gelen Yenilikler

WordPress’in şuan için son sürümü olan 4.0 versiyonu Eylül ayı başında yayınlandı. Yaklaşık bir aylık bir kullanım süreci sonucunda görmüş olduğum değişiklikleri ve yenilikleri sizlere aktarmak istiyorum.

Kurulum Dili Seçeneği

WordPress 4.0 versiyonu daha ilk yükleme ekranında farklılığını ortaya koyuyor. Bundan önceki WordPress kurulumları sadece İngilizce olarak yapılmaktaydı, artık kendi dilinizi seçerek daha rahat bir kurulum gerçekleştirmeniz mümkün. Ayrıca listede ki dil seçeneklerine baktığınızda çok az kullanılan diller bile listeye eklenmiş durumda. Şuan ki wordpress istatistiklerini incelediğimde İngilizce kullanım oranı %71 iken, diğer diller %29 gibi bir oranı yakalamış durumda.

wordpress yükleme dili

Hatırlatmakta fayda var, yükleme diliniz ne olursa olsun kurulum sonrasında istediğiniz dil dosyasını yükleyerek wordpress ayarlarından dil seçeneklerini değiştirebiliyorsunuz.

Url Gömülü Önizleme Desteği

Bu yeniliği başlarda fark etmemiştim. Tesadüfen youtube’dan bir video linkini yazıma kopyaladığım zaman video otomatik olarak yazının içerisine gömüldü ve önizlemesi otomatik olarak ayarlandı. Bence çok hoş ve kullanışlı bir özellik olmuş.

wordpress embeded video

Yaptığım araştırmada sadece youtube için değil dailymotion, twitter, flickr, vimeo gibi birçok siteden sadece url’yi kopyalarak, içeriği sitenize dahil etmenize olanak sağlanmış.

Medya Kütüphanesi Görünümü

Hemen hemen herkesin ilk farkına vardığı değişiklik. Artık media kütüphanesinde ki tüm öğeler grid şeklinde görüntülenebiliyor. İçerik ekleme sırasında bu pencere yardımıyla yüklediğiniz resim ve diğer medya öğeleri arasından kolayca seçim yapabiliyorsunuz. Ayrıca bu öğeye ait başlık, altyazı, alt etiketi gibi parametreleri medya kütüphanesine gitmeden içerik ekleme penceresinde kolayca değiştirebiliyorsunuz.

wordpress medya kütüphanesi

Eklentileri Keşfet ve Yükle

Bu ekran daha modern bir hale kavuşturulmuş, bir nevi makyajlanmış. Özellikle yeni bir eklenti yüklemek istediğinizde karşınıza gelen grid şeklinde ki pencere göze hoş görünüyor. Her grid içinde eklentiye ait resim ve kısa bir açıklama, güncellenme tarihi, indirilme sayısı ve kullanıcı oylarına bağlı değerlendirme puanı yer alıyor.

wordpress eklenti yükle

İçerik Düzenleyicisi Penceresi

Daha önceki wordpress versiyonlarında uzun bir içerik eklediğinizde üstteki düzenleyici seçenekleri kayboluyordu. Artık içerik düzenleyici penceresi üst kısıma sabitlenmiş durumda, basit ama oldukça yerinde bir değişiklik olmuş. Özellikle uzun içeriklerin kolaylıkla düzenlenmesine yardımcı oluyor.

Bileşenler Artık Özelleştirme Penceresinde

WordPress 4.0 ile tema düzenleyicisi içerisine bileşenler sekmesi dahil edilmiş durumda. Site içerisinde birçok bileşen olduğu zaman bu durum kalabalık ve karmaşık bir görünüm oluşturmaktaydı, bu şekilde bir düzenleme yerinde olmuş. Artık sidebar, footer gibi site bölümlerinde ki bileşenleri kolaylıkla düzenleyebiliyorsunuz.

wordpress tema özelleştir

Kullandığım süre boyunca gözlemlediğim bariz değişiklikleri yukarıda belirttim. Eğer hala WordPress 4.0 versiyonuna geçmediyseniz en kısa zamanda sitenizi güncellemenizi tavsiye ederim.

İlginizi Çekebilir!

wordpress tema yapımı

WordPress Tema Yapımı: Başlangıç

Bu makale serisinde wordpress ile tema yapım aşamalarını anlatarak, web tasarım ile ilgilenenlerin kendilerini bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.