Anasayfa / WordPress / Herkes için Blog WordPress
wordpress logo

Herkes için Blog WordPress

WordPress ilk olarak Matt Mullenweg tarafından php ve mysql tabanı üzerine kurulu kişisel bir blog sistemi olarak geliştirildi. Fakat günümüzde wordpress, sadece blog sistemi olmaktan çıkmış küresel bir yazılım olma hedefine ulaşmıştır.

Bugün kullandığımız Facebook ve Twitter gibi sosyal ağların öncüsü olan WordPress, insanların yaşadıklarını birbirleriyle paylaşmaları ve internet ağı üzerinde günlük tutmalarını amaçlamıştır. Her ne kadar günümüzde farklı amaçlar için kullanılsa da halen dünyanın büyük bir bölümü günlük tutmak için wordpress’i kullanmaktadır. Büyük maliyetlerle oluşturulan site altyapı ve tema masraflarından wordpress altyapısı ve binlerce ücretsiz temadan birini seçerek kurtulmayı hedefleyen birçok firma, wordpress kullanarak gider maliyetlerini düşürmeyi amaçlamıştır. Arama motorlarındaki etkisi, pratik ve kolay bir kullanıma sahip olması, GPL ismi verilen ücretsiz lisans kullanması ve tamamen açık kaynak kodlu olarak sunulması wordpressin tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden birkaçıdır.

Sitenizin altyapısında wordpress kullanmanın iki yolu mevcuttur. WordPress’in kendi sitesi üzerinden tamamen ücretsiz bir blog kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Ya da ücretli bir alan adı ve hosting hizmeti alarak wordpress altyapısını kullanabilirsiniz.

Ben bu yazımda wordpress’in kendi sitesi üzerinden herhangi bir ücret ödemeden ve teknik ayrıntılarla uğraşmadan ilk bloğunuzu nasıl oluşturacağınızı anlatmaya çalışacağım.

WordPress Blog Kurulum Adımları

1-Öncelikle www.wordpress.com adresine giriş yapıyoruz. Hiç düşünmediğiniz kadar sade bir ekran bizleri karşılıyor.

wordpress blog
WordPress Giriş Sayfası

Bloğumuzda kullanmak istediğimiz ismi girerek sağ tarafta bulunan “Web Sitesi Oluştur” ikonuna tıklıyoruz.

 2-Bu sayfada artık klasik olan e-posta, kullanıcı adı ve şifre alanı ve ilk sayfada yazmış olduğunuz bloğun adı bulunuyor. Eğer yazmış olduğunuz blog ismi daha önce alınmışsa buradan görüp değiştirebiliyorsunuz. Eğer wordpress girdiğiniz bilgileri beğenmezse bir sonraki adıma geçirmiyor.

wordpress ayarları
WordPress Ayarları

Gerekli alanları doldurduktan sonra, mouse imlecini sayfanın alt kısmına doğru kaydıralım.

wordpress tercihleri
WordPress Tercihleri

3-Yukarıdaki ekranda tamamen ücretsiz olan “Blog Oluştur” ikonuna tıkladığımızda bizden bloğumuzla ilgili temel bilgileri girmemiz istenecek. Bu kısımlar daha sonra yönetim panelinden değiştirilebiliyor.

wordpress blog bilgileri
Wp Blog Bilgileri

4-Bir sonraki adımda ücretli ve ücretsiz wordpress temaları görüntüleniyor. Bunlardan birini seçip ilerliyoruz.

wordpress tema
WordPress Tema Penceresi

5-İstediğimiz temayı seçtiğimizde Facebook veya Twitter hesaplarımızı bloğumuzla ilişkilendirip ilişkilendirmeyeceğimizi soran bir sayfa çıkacaktır. Bu işlemleri yapmak istemiyorsanız bir sonraki adıma direk geçebilirsiniz.

wordpress sosyal
WordPress Sosyal

6-Bu adımdan sonra e-posta adresinizi doğrulamanız istenecektir. Doğrulamayı gerçekleştirdiğinizde kurulum tamamlanacak.

WordPress artık iki farklı görünüm modu sunuyor, aşağıdaki ekran görüntüsü classic moda aittir. Hangi görünüm hoşunuza gidiyorsa onu kullanabilirsiniz.

wordpress başlangıç
WordPress Giriş Ekranı

Sol tarafta bulunan yönetim paneli aracılığıyla bloğunuzun ayarlarını yapabilir, yazılar yazabilir, tema ve bileşen yükleyip yerleşimini düzenleyebilirsiniz. Bu bölümden sonrasını doldurmak tamamen sizin hayal gücünüze bağlı olarak değişecektir. İlk bloğumuz hazır güle güle kullanın.

İlginizi Çekebilir!

wordpress tema yapımı

WordPress Tema Yapımı: Başlangıç

Bu makale serisinde wordpress ile tema yapım aşamalarını anlatarak, web tasarım ile ilgilenenlerin kendilerini bir …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.