Anasayfa / WordPress / Cache Eklentileri ile WordPress Sitenizi Hızlandırın!
wordpress cache eklentisi

Cache Eklentileri ile WordPress Sitenizi Hızlandırın!

Günümüzde WordPress, hazır içerik yönetim sistemleri arasında en popüler olanı. Açık kaynak kodlu, arkasında büyük bir geliştirici topluluğu olan, kurulumu ve yönetilmesi kolay, çok çeşitli eklenti desteğine sahip bir yazılımın bu kadar büyümesi şaşırtıcı olmasa gerek. Bugün WordPress’in bu kadar güzel özelliğinin yanı sıra, birçok kişinin şikayet ettiği konulardan biri olan “yavaş açılma” sorununa cache eklentileri ile çözüm arayacağız.

Peki bu cache eklentileri nasıl çalışıyor?

Cache programları dinamik yapıdaki web sayfalarının ürettiği html çıktılarını, server üzerindeki bir önbellek alanına kaydediyor. Tekrar bu sayfalar istendiğinde php kodlarının yorumlanmasına, sql sorgularının çalıştırılmasına gerek duyulmadan statik yapıdaki html çıktı örneği ziyaretçiye gönderiliyor. Durum bu şekilde olunca hem site hızlı bir şekilde açılıyor, hem de sunucu üzerinde yapılan işlem yükü hafiflediği için işlemci ve bellek gereksinimi azalıyor.

Ziyaretçi etkileşimde bulunmak isterse…

Etkileşimde bulunmak isterse diye belirttiğim olaylar, site üzerinde oturum açmak, yorum yada paylaşımda bulunmak gibi işlemleri kapsıyor. Bu gibi durumlarda ise site tekrar dinamik yapısına geri dönerek php kodlarını devreye sokup işlemleri hallediyor.

Hangi cache eklentisini kullanmalıyım?

WordPress için halihazırda kullanımda bulunan birçok cache eklentisi mevcut. Ben aralarında en çok tercih edilen ve etkisini gerçekten hissettiren 2 eklentiye değineceğim.

  • WP Super Cache: Cache programı dendiğinde ilk akla gelen WordPress’in kendi geliştirdiği, diğer cache programlarına göre kullanımı gayet basit bir eklenti.
  • W3 Total Cache: Bu eklenti diğerine göre daha karmaşık fakat ayarlar iyi bir şekilde yapıldığında WP Super Cache’den daha iyi sonuçlar veriyor.

Hangi eklentiyi kullanacağınız size kalmış, hem türk hem de yabancı sitelerde yaptığım araştırmalarda site yapısına göre farklı sonuçlar elde eden kişiler olduğu için bir öneride bulunmayacağım. Ama mutlaka bu eklentilerden birini kullanmayı deneyin, aradaki farkı hissedeceksiniz. Tabi ayarlarını iyi bir şekilde yapmak için, eklentilerin yardım sayfalarına göz atmanızda fayda var.

Eğer vakit bulursam bu eklentileri, kendi sitelerim üzerinde denedikten sonra elde ettiğim sonuçları buradan paylaşırım. O zamana kadar görüşmek üzere…

İlginizi Çekebilir!

wordpress tema yapımı

WordPress Tema Yapımı: Başlangıç

Bu makale serisinde wordpress ile tema yapım aşamalarını anlatarak, web tasarım ile ilgilenenlerin kendilerini bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.