Anasayfa / Web Tasarım / Seo Hakkında En Çok Merak Edilen Terimler
seo machine

Seo Hakkında En Çok Merak Edilen Terimler

Arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO, “Search Engine Optimization” kelimelerinin baş harfleri kullanılarak oluşturulmuş bir ifadedir. Temel olarak arama motoru sorguları sonucunda, üst sıralara çıkmayı hedefleyen tüm çalışmaları kapsar. Bu yazımda SEO ile ilgili en çok kullanılan terimler hakkında kısa açıklamalar yapacağım.

Pagerank(PR): Google’ın web sitelerine verdiği 0 ile 10 arasındaki değerdir. Bu değer siteye yönlendirilen bağlantı sayısına göre hesaplanır. Yaklaşık 3-4 ayda bir güncellenir.

Trustrank: Sitenin güvenilirliğini ölçmek için oluşturulmuş yeni nesil bir link analiz sistemidir. Pagerank’ in kötüye kullanımı sonucu ortaya çıkmıştır ve birçok kritere göre hesaplama yaparak arama motoru sıralamanızı belirler.

Pagerank ve Trustrank hakkında daha detaylı bilgi için İnternetin Kalite Değeri Pagerank ve Trustrank isimli makalemi okuyun.

Backlink: Başka sitelerden, sizin sitenize yönlendirilen her türlü bağlantıya verilen isimdir. Günümüzde sosyal imleme, forum tanıtımı, profil link, ziyaretçi defteri, video link gibi çok çeşitli backlink kazanma yöntemleri mevcuttur.

Link değişimi: Pagerank olayının popüler olduğu günlerde ortaya çıkmış karşılıklı link değişimi (cross-link) yaparak  avantaj elde etme çabasıdır. Site gelişimine  ve google sıralamasına önemli bir katkısı bulunmamaktadır.

Google Dance: Arama motoru algoritmalarında yapılan güncellemeler sonucunda, arama sonuçlarında meydana gelen değişimlerdir. Bu terim artık pek kullanılmasa da, Panda Dance ve Penguin Dance terimleri yabancı sitelerde sıklıkla kullanılmaktadır.

Metatag: Site açıklamalarını içeren bir etikettir. Birçok parametreyle birlikte kullanılsa da en yaygın kullanılanları title, description ve keywords’tur. Arama motoruna sitenin ve sayfaların tanıtılmasında kullanılır, SEO üzerinde büyük etkisi bulunmaktadır.

SEF: Sayfa bağlantısını, oluşturduğunuz sayfanın başlığından alan arama motoru dostu linklere verilen isimdir.

SandBox: Yeni açılan sitelerin hemen üst sıralara çıkmasını engelleyen bir filtreleme sistemidir. Kullanılan anahtar kelimenin rekabetine göre sandbox değeri belirlenir.

Spam: SEO kurallarını manipule ederek, arama motorlarında üst sıralara çıkmak için kullanılan her türlü yönteme verilen isimdir. Black Hat Seo şeklindede ifade edilebilir.

Outlink: Sayfalarınızdan başka sitelere vermiş olduğunuz her türlü dış bağlantıya outlink adı verilir. Önemli sitelere link çıkışı yapmak, sitenizin trustrank değerini artıracaktır. Tabi aşırıya kaçmamak kaydıyla.

Google Panda: Google’ın 2011 yılında oluşturduğu yeni bir site kategorilendirme algoritmasıdır. Warez, spam, link tarlası ve kalitesiz içerik sunan sitelerin üst sıralara çıkmasını engeller.

Adsense: Google’ın sitelere reklam vermek için oluşturduğu bir servistir. Kısaca google reklamlarını sitenizde yayınlayarak gösterim ve tıklanma sayısına göre para kazanırsınız.

Adwords: Google Adsense’in reklam verenlere yönelik bölümüdür. Firmanızın veya sitenizin  reklamını ücret karşılığında Google Adsense ortaklığı bulunan sitelerde yayınlamanıza olanak verir.

Alexa: Çeşitli kriterler göz önüne alınarak sitelerin dünya ve ülke bazındaki sıralamalarını gösteren bir web sitesidir. Ülkemizde siteler üzerinde önemli bir etken kabul edilse de güvenilirliği düşüktür.

Eklenmesini istediğiniz ya da merak ettiğiniz terimleri yorum olarak iletirseniz listeyi genişleterek içeriğin zenginleşmesini sağlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!

title ve seo

Title (Başlık) Etiketi ve Seo İçin Önemi

Title etiketi web sayfasının başlığını belirten bir html etiketidir ve Seo açısından çok önemli bir …


Bir Yorum

  1. Fatih Demirbaş

    güzel anlatım, teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.