Anasayfa / Web Tasarım / Internetin Kalite Değeri Pagerank ve Trustrank
google search

Internetin Kalite Değeri Pagerank ve Trustrank

Google ile arama yaptığımızda milyonlarca olasılık arasından, isteğimize en uygun sonuç acaba nasıl belirleniyor? Bu yazımda web tasarım ve arama motoru ile uğraşanların mutlaka duyduğu Pagerank ve Trustrank kavramlarına değinmek istiyorum.

PageRank Nedir?

Pagerank; adından da anlaşılabileceği gibi web sayfalarına verilen değerdir. Google’ın kurucuları tarafından arama motorunda gösterilecek sitelerin sıralamasını belirlemek amacıyla geliştirilmiştir. Bir sitenin Pagerank değeri diğer siteler tarafından kendisine yönlendirilen bağlantı sayısına göre hesaplanır. Bir sitenin Pagerank (PR) değeri ne kadar yüksekse indekslenme hızı ve arama motorlarında üst sıralarda yer alma ihtimalide o kadar yüksek olacaktır. Bu değerin herkes tarafından kolaylıkla anlaşılabilmesi için Google tarafından her siteye 0 ile 10 arasında bir PR değeri verilir ve yaklaşık 2 ayda bir bu değer güncellenir. Google’ın son 10 yılda diğer arama motorları arasından sıyrılıp birinciliğe oturmasını sağlayan en önemli faktörlerden biri bence Pagerank algoritmasıdır. Son yıllarda arama motorlarında daha üst sıralarda yer almak isteyen site yöneticileri tarafından suistimale uğramış ve Google’ın gözündeki önemini yitirmiştir.

TrustRank Nedir?

TrustRank; Pagerank algoritmasının herkes tarafından öğrenilmesi ve suistimale açık olması nedeniyle Google’ın geliştirmiş olduğu yeni bir site değerlendirme algoritmasıdır. Trustrank, Pagerank’den farklı olarak sadece bir ölçüte bağlı kalmayarak yüzlerce parametreyi değerlendirir. Bu değerlendirme sonuçlarına ve seçilen anahtar kelimelere göre sitelerin arama sonuçlarındaki sırasını belirler.

Trustrank ile ilgili Google tarafından yapılan açıklamaları göz önünde bulundurarak, sitenizin değerini yükseltmenizi sağlayacak bazı tavsiyeleri aşağıya derledim.

Google’da Üst Sıralara Yükselmek İsteyenlere Tavsiyeler

 • Her zaman en önemli faktörün içerik olduğunu unutmayın. Sitenizde kaliteli ve özgün içerikler barındırın. Günlük mutlaka bir adet içerik oluşturun.
 • Sitenizin temasını içerikle uyumlu seçin ve geliştirin. Sayfalar arasında gezinmeyi kolaylaştırın.
 • Facebook , Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinde içeriklerinizi paylaşın.
 • Sitenizin açılış hızını arttırın.
 • Yazılarınızın okunabilirliği ziyaretçiler için önemlidir, imla ve noktalama işaretlerine dikkat edin.
 • Eski yazılarınızı her fırsatta güncelleyin. Unutmayın ki ziyaretçilerinizin amacı güncel bilgilere ulaşmaktır.
 • İçeriklerinize yorum almaya çalışın ve ziyaretçileri buna teşvik edin.
 • İçeriğin başlığını, açıklama ve anahtar kelimelerini içeriğin konusuna göre dikkatli belirleyin.
 • Arama motorlarında en çok aranılan kelimeleri tespit ederek, içeriklerinizi bu ağırlıkta yazmaya özen gösterin.
 • İçeriğinize resimler ya da videolar gibi görsel içerik eklemeniz ziyaretçilerin ilgisini çekecek ve ziyaretçi sayınızı arttıracaktır.
 • Sitenizi tüm arama motorlarına kaydetmeyi unutmayın. Yahoo, Yandex gibi arama motorlarından da ziyaretçi çekebilirsiniz.
 • Benzer içeriğe sahip sitelerden kaliteli backlinkler almaya çalışın.

Yukarda yazmış olduğum tavsiyeler basit gibi görünse de her biri kendi başına ziyaretçiler ve arama motorları üzerinde yüksek etkiye sahip parametrelerdir. Bu tavsiyeleri uyguladıktan sonra, sitenizin arama sonuçlarında üst sıralarda yer alması için araştırmalar yapın ve sitenize her gün zaman ayırın. Google emeğinizin karşılığını verecektir.

İlginizi Çekebilir!

title ve seo

Title (Başlık) Etiketi ve Seo İçin Önemi

Title etiketi web sayfasının başlığını belirten bir html etiketidir ve Seo açısından çok önemli bir …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.