Anasayfa / Internet / Voip Nedir? Nasıl Kullanılır?
voip nedir

Voip Nedir? Nasıl Kullanılır?

Voip yurtdışında sıklıkla kullanılan fakat ülkemizde halen yaygın bir kullanıma sahip olmayan yeni bir teknoloji ve protokoldür. İngilizce “Voice Over İnternet Protocol” kelimelerinin baş harfi alınarak elde edilmiş bir kelimedir. Voip, telefon görüşmelerinde ki ses sinyallerinin, internet veri hattı üzerinden taşınması anlamına gelir. Bu ifadeden kısaca internet üzerinden sabit hatlarla veya cep telefonlarıyla ücretsiz veya daha düşük ücretle görüşmeler yapabilirsiniz anlamı çıkarılabilir.

Voip kullanmanın avantajları nelerdir?voip

1-Maliyet: Kişisel kullanımlardan ziyade, bir çok çalışanı bulunan şirketlerde ve sürekli yurt dışı görüşmeler yapılması gereken durumlarda yüksek telefon faturası sorununa çözüm sunar. Voip ile aylık sabit bir ücret ödenerek, internet erişimi olan heryerden telefon görüşmesi yapılabilir.

2-Güvenlik: Telefon dinleme olaylarının giderek yaygınlaştığı dünyamızda, bu soruna voip ile çözüm getirilebilir. Çünkü voip teknolojisinde analog ses sinyallari, dijital data sinyallerine dönüştürülür. Digital sinyallerin şifrelenmesi kolaydır.

3- Ses, görüntü ve metin iletimi: Voip’in ortaya çıkış amacı sadece ses sinyallerini iletmek iken günümüzde video, görüntü ve text mesajlarıda, ses sinyalleriyle bütünleşik bir şekilde karşı tarafa iletilebilmektedir.

4- Voip Mobile: Voip, artık andoid ve ios işletim sistemleri üzerinden de kolaylıkla kullanılabilmektedir.

Voip kullanımının dezavantajları.

1-İnternet Erişimi: Günümüzde her bilgisayarın ve cep telefonunun internet erişimi olduğu düşünüldüğünde bu durum pek bir sorun gibi görünmemektedir. Fakat ses sinyallerinin sorunsuz şekilde iletilebilmesi için geniş bantlı, hızlı bir internet erişimine ihtiyaç duyulması özellikle mobil telefonlar üzerinde ki görüşmelerde problem oluşturabilmektedir.

2- Bağımlılık: Voip, çeşitli firmalar tarafından sunulan üyelik ve sabit bir ücret karşılığında kullanılan bir hizmettir. Yani bilgisayarınıza ve telefonunuza voip programı kurarak hemen kullanmaya başlayamazsınız.

Voip çalışma mantığı ve kullanımı

Voip iki farklı şekilde hizmet vermektedir.

1- Sadece belirli yerler ve kişilerle görüşmek için voip cihazı ve internet bağlantısına ihtiyaç duyan dışa kapalı voip ağı. Bu genellikle firmanın şubeleri arasında sıklıkla kullanılan maliyeti düşüren bir yöntemdir. Fakat bu yöntemle dış hatlarla görüşmek mümkün değildir.

2- Hem kendi voip ağımızla hemde diğer dış hatlarla (yurtdışı, yurtiçi sabit hatlar ve cep telefonları) görüşmeler için kullanılan voip sistemi. Bu sistemin kullanılabilmesi için öncelikle bize bu hizmeti sunan firmanın SIP Serveri üzerinde kullanıcı adı ve şifre ile oturum açılması gerekmektedir. Daha sonra istenilen görüşmeler gerçekleştirilebilir. Bu hizmet tamamen ücretsiz değildir.

İlginizi Çekebilir!

online depolama

Online Depolama ile Usb Disklerden Kurtulun!

Bugünkü yazımda internetin bize sağladığı kolaylıklarından bir tanesi olan online (bulut) depolama kavramından bahsedeceğim.  Online …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.