Anasayfa / Internet / Online Depolama ile Usb Disklerden Kurtulun!
online depolama

Online Depolama ile Usb Disklerden Kurtulun!

Bugünkü yazımda internetin bize sağladığı kolaylıklarından bir tanesi olan online (bulut) depolama kavramından bahsedeceğim.  Online depolama, kısaca verilerimizi internet ortamında saklayabileceğimiz, sadece bizim veya izin verdimiz kişilerin erişmesine imkan veren bir hizmettir. Ülkemizde birçok kişi bu hizmetlerin farkında olmasına rağmen hesap açmak, dosyaları kopyalamak ve güvenlik çekinceleri adına bu hizmetleri kullanmıyor. Sizcede artık usb disklerden, virüslerden ve veri kayıplarından kurtulmanın zamanı gelmedi mi?

Dosyalarınızı internet ortamına aktarın.

Artık internet hayatımızın bir parçası evimizde, işyerimizde, telefonumuzda sürekli internete bağlı durumdayız. Durum böyleyken neden resim, video, office dosyaları, çizimler ve diğer birçok önemli evraka internete bağlı olduğumuz her yerden ulaşmayalım. Ayrıca tüm bu dosyaları internet ortamına taşıyarak güvenli bir şekilde korunmasını da sağlayabiliyoruz. Bu sayede hard diskin bozulması, laptopun kırılması vs gibi akla gelebilecek her türlü fiziki kazadan dolayı oluşacak veri kayıplarından da kurtulabiliriz.

Diğer bir önemli nokta usb bellek kullanımından kaynaklanan sorunlar. Usb bellekler kullanışlı olmasının yanında birçok tehlikeyi de yanında getiriyor. Birçok virüs bellekler aracılığıyla bilgisayarları kullanılmaz hale getirebilirken, aynı zamanda muhtemel veri kayıplarına neden olabilmekte. Arkadaşınızın verdiği belleği bilgisayarınıza taktığınız anda çocukluk fotoğraflarınızı, yüksek lisans tezinizi veya önemli şirket evraklarınızı kaybedebilirsiniz.

Peki bu hizmetler neler ve nasıl kullanabilirim?

Artık  Google Drive, Yandex Disk, Dropbox, OneDrive, iCloud gibi hizmetlerle internet kullanıcıları, ihtiyaç duyulan dosya depolama alanlarına kavuşmuştur. Saydıklarımın dışında bu hizmeti sunan birçok kuruluş olmasına rağmen güvenilirlik adına bildiğiniz firmaları kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Google Drive: Google firmasının sunduğu, 15 GB disk alanına sahip olabileceğiniz ücretsiz bir hizmettir. Youtube, Gmail gibi herhangi bir google hesabınız varsa tekrar üye olmadan kolaylıkla kullanıma başlayabilirsiniz. Üye olmak yada daha detaylı bilgi almak için http://www.google.com.tr/intl/tr/drive/ adresini ziyaret edin.

Yandex Disk: Veri depolamada diğer önemli bir alternatif ise Yandex Disk’tir. Ülkemizde son birkaç yılda sunduğu hizmetler ile google’ın en büyük rakibi diyebiliriz. Yandex disk 10 GB’lık veri depolama alanı sunuyor. Tabi ki hizmette faydalanabilmeniz için bir yandex hesabınız olması gerekmekte. Üyelik ve detaylı bilgi için https://disk.yandex.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

One Drive (Eski SkyDrive): Microsoft’un sunduğu bulut depolama hizmeti 15 Gb’lık veri depolama imkanı sağlıyor. Bu hizmetten faydalanabilmeniz için bir Hotmail veya Microsoft üyeliğiniz olması yeterli. Ayrıca OneDrive ile, office belgelerinizi internet üzerinde oluşturup, düzenleme şansınızda var. Detaylı bilgi ve üyelik için https://onedrive.live.com/about/tr-tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!

voip nedir

Voip Nedir? Nasıl Kullanılır?

Voip yurtdışında sıklıkla kullanılan fakat ülkemizde halen yaygın bir kullanıma sahip olmayan yeni bir teknoloji …

Bir Yorum

  1. (bay) Aydan Onurer

    Online Depolama ile Usb Disklerden Kurtulun! başlıklı yazınız gayet imrendirici ancak aklıma takılan bir sorunun cevabının bu yazıda yer almasını dilerdim.
    Bulut hizmeti veren firmalar bu hizmet için aylık yıllık paralar talep ediyorlar. 100 GB datayı bir anlaşmazık veya fiyat yükselmesi durumunda kabul etmediğimizde hizmet durduruluyor ve oradaki datayı transfer etmek bir kabusa dönüşüyor.
    Bu konuları kapsayan aydınlatıcı yönlendirici bir yazınızın bu yazıya ek olarak çok faydalı olacağını düşünüyorum.
    İyi çalışmalar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.