Anasayfa / Internet / PayPal Nedir, Nasıl Üye Olunur, Nasıl Kullanılır?
paypal

PayPal Nedir, Nasıl Üye Olunur, Nasıl Kullanılır?

Paypal; kredi kartı bilgileriniz ile internet üzerinden gerçekleştirdiğiniz alışverişlerde kullanabileceğiniz, güvenli bir nakit akışı uygulamasıdır. Aldığı önlemler ve kullandığı güvenlik sistemleriyle, internet üzerinden güvenle alışveriş yapma imkanı sunduğu için internet kullanıcıları tarafından tercih edilmektedir. Paypal kısaca bir ödeme sistemidir. Kredi kartı bilgilerinizi karşı tarafla paylaşmanıza gerek kalmadığı için 3. kişilerin kart bilgilerinizi görmesine engel olur. Ülkemizde özellikle yurtdışı alışverişlerde veya yabancı siteleriden hizmet alımlarında tercih edilmektedir. Tarafların paraları A.B.D üzerindeki E-Bay üyesi bankalarda tutulur. 600 TL altındaki ödemelerde 6 TL kesinti uygulanırken, daha yüksek tutarlarda herhangi bir kesinti uygulanmamaktadır.

Paypal; Belçika, Almanya, A.B.D, Avusturya, Fransa, İsviçre, İngiltere ve Türkiye gibi 36 ülkeye hizmet sunmaktadır. Paypal ile başta A.B.D doları olmak üzere birçok para biriminde ödeme yapabilir veya alabilirsiniz. Paypal kurları anında güncelleme imkanına sahip olduğu için, parite gibi değerlerle uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Paypal Üyelik İşlemleri

Şimdi gelelim nasıl Paypal sahibi olabileceğimize. Bunun için ilk yapmamız gereken www.paypal.com.tr adresine giriş yapmak. Karşımıza çıkan sayfada Bireysel ve Ticari olarak 2 farklı hesap oluşturabiliyoruz. Biz Bireysel bölümünde bulunan “Hesap açın” ikonuna tıklayarak üyelik işlemine başlıyoruz.

paypal giriş
Paypal Anasayfa

Bu bölümde e-posta adresi, şifre, ad soyad bilgileri, doğum tarihi, adres bilgisi, posta kodu, şehir bilgisi, telefon numarası bilgileri isteniyor. Eğer kredi kartı bilgilerinizi bu bölümde girmek isterseniz tercih size kalmış. Bu bölümleri doldurduktan sonra “Kabul Edin ve Hesap Oluşturun” ikonuna tıklayarak işleme devam edebilirsiniz.

paypal bilgileri
Paypal Kullanıcı Bilgileri

Güvenlik sorgusu bölümünde verilen kodu ilgili alana girdikten sonra “Devam” ikonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçelim.

paypal güvenlik
Paypal Güvenlik

Eğer başlangıçta kredi kartı bilgilerinizi girmediyseniz gelen ekranda bu bilgiler isteniyor. Kartın ön bölümünde bulunan kredi kartı numarası, son kullanma tarihi, kartın arka bölümünde yer alan CVV2/CVC2 kodlarını giriyoruz. Daha sonra alt bölümde yer alan “Devam” butonuna tıklayarak işleme devam ediyoruz. Eğer kredi kartınızı eklemek istemiyorsanız alttaki “Hesabıma Git” linkine tıklayabilirsiniz.

paypal kredi kartı
Kredi Kartı Bilgileri

Paypal hesabınız oluşturuldu. Hesabım bölümüne otomatik olarak yönlendirileceksiniz.

PayPal ile Hesap İşlemleri-Para Gönderme ve Alma

Hesabım bölümünde Paypal bakiyenizi, son gerçekleştirdiğiniz işlemleri, alınan ve gönderilen ödemelerinizi görüntüleyebilirsiniz.

paypal hesap
Paypal Hesap Ekranı

Para Çekme

Para çekin bölümüne geldiğinizde, Paypal hesabınızdan para çekebileceğiniz bölümler karşınıza gelecektir. Bankalara aktarım ve kredi kartına aktarım için beklemeniz gereken iş süreleri ve maliyetleri görüntüleyebilirsiniz. Banka hesabına para çekimi linkine tıklayın.

paypal para aktarma
Para Aktarma Ekranı

Banka hesabına para çekim linkine tıkladığınızda açılan pencerede adınız ve soyadınız yer alacaktır. Alt bölümde banka adı ve IBAN numaranızı girerek “Devam” ikonuna tıklayarak devam edebilirsiniz. IBAN numaranızı doğru olarak girmeniz burada oldukça önemli. Çünkü IBAN numarasını yanlış girmeniz işlemlerinizin tamamlanmamasına neden olacaktır.

paypal banka bilgileri
Banka Bilgileri Ekranı

Para Gönderme

Hesabım bölümünün yanında bulunan para gönderin ikonuyla para transferleri gerçekleştirmeniz mümkün. Bu bölümde yer alan e-posta bilgileri ve tutar bilgisini, döviz kuruyla seçtikten sonra, ödeme türü bilgisini doldurarak “Devam” ikonuyla işleme devam edebilirsiniz.

paypal para gönderme
Para Gönderme Ekranı

Hesabınızda para varsa para gönderme işlemi için yönergeleri takip etmeniz yeterli.

Benim tavsiyem kredi kartı ile alışveriş yaparken, kart bilgilerinizi onlarca siteye paylaşmaktansa paypal ile işlemleri gerçekleştirin. Özellikle yurt dışı alışverişlerinde paypal çok kullanışlı olabiliyor.

İlginizi Çekebilir!

voip nedir

Voip Nedir? Nasıl Kullanılır?

Voip yurtdışında sıklıkla kullanılan fakat ülkemizde halen yaygın bir kullanıma sahip olmayan yeni bir teknoloji …

Bir Yorum

  1. türkiyede kalktı diye biliyorum ama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.