Anasayfa / Internet / Ip Adreslerinin Sınıflandırılması
ip classes

Ip Adreslerinin Sınıflandırılması

Internet üzerindeki bilgisayarlar ve ağ cihazları birbirleriyle haberleşmek için IP adreslerini kullanılırlar. Bu IP adresleri dağıtılırken, hiyerarşik olarak daha küçük birimlere bölünür ve alt ağlar oluşturulur. Bu alt ağlar kurumlara, üniversitelere ve şirketlere ihtiyaca göre tahsis edilir. Internet üzerinde farklı büyüklüklerde milyonlarca ağ bulunmaktadır, bu ağlar büyüklüklerine göre sınıflandırılmış ve IP adresleri de bu sınıflandırmaya göre dağıtılmıştır. Temelde kullanılan A,B ve C sınıfı olmak üzere 3 farklı IP adres sınıfı bulunmaktadır. D ve E sınıfı adreslerde mevcut olmakla birlikte özel amaçlar için kullanılmakta veya saklı tutulmaktadırlar.

IP adresleri 32 bit uzunluğundadır ve bu adresler sınıflandırmayı kolaylaştırmak için 2 parçaya bölünmüştür. Parçanın bir tanesi Network ID olarak o ağın numarasını gösterirken, diğeri Host ID ise bu ağ içindeki sistemleri, bilgisayarları ve ağ cihazlarını temsil eder. Adresin kaç bitinin NetID, kaç bitin HostID olacağını ağın sınıfı belirler. Ağın sınıfı belirlendikten sonra, bu sınıfların içinde en fazla kaç tane alt ağ ve bilgisayar bulunacağı hesaplanabilir.

A Sınıfı Adres (A Class)

A sınıfı ip adreslerinde NetID 7 bit ile, HostID ise 24 bit ile temsil edilir. Sadece çok büyük ağlara ihtiyaç duyan firmalara verilirler. General Electric, IBM, ARPANET bunlardan birkaçıdır. A sınıfı adreslerin ilk biti her zaman 0’dır. A sınıfı adreslemeyle her biri 16 milyon bilgisayar içeren 126 tane alt ağ kurulabilir. Buna dayanarak A sınıfı ip adreslerin ilk bölümünün 1 ile 126 arasında değer alacağını söyleyebiliriz. A sınıfı adresler bu kadar az olmasına rağmen, tüm internetin %50’ sini adresleyebilirler.

a class ip

B Sınıfı Adres (B Class)

Bu tür adres alanı içindeki ağlarda NetID 14 bit ile, HostID ise 16 bit ile temsil edilir. Adres alanı her biri 65534 bilgisayar içeren 16384 tane alt ağa izin verir. B sınıfı adreslerin ilk iki biti 10 şeklinde başlamak zorundadır. Bu ip adresleri büyük veya orta büyüklükteki ağlar için kullanılır. 128 ile 191 aralığında başlangıç bölümüne sahip ip adresleri B sınıfına dahildir. B sınıfı adresler ile tüm internetin %25’ i adreslenebilir.

b class ip

C Sınıfı Adres (C Class)

C sınıfı adres alanı içinde NetID 21 bit, HostID ise 8 bit ile temsil edilir. Dolayısıyla bu tür adres alanlarıyla her biri 254 tane bilgisayar içerebilen 2 milyon alt ağ kurulabilir. C sınıfı adreslerin ilk üç biti 110 şeklindedir. Günümüzde kurumların birçoğuna C sınıfı adresler verilmektedir. C sınıfı ip adreslerinin ilk bölümü 192 ile 223 arasında değer alırlar. C sınıfı adresler ile tüm internetin %12,5’i adreslenebilir.

c class ip

İlginizi Çekebilir!

voip nedir

Voip Nedir? Nasıl Kullanılır?

Voip yurtdışında sıklıkla kullanılan fakat ülkemizde halen yaygın bir kullanıma sahip olmayan yeni bir teknoloji …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.