Anasayfa / Haberler / Sahte Android Uygulamaları Tehlike Saçıyor
sahte uygulama

Sahte Android Uygulamaları Tehlike Saçıyor

Son olarak Japon güvenlik yazılım şirketi Trend Micro tarafından yapılan araştırma, sahte Android uygulamalarının yarattığı tehlikeyi gözler önüne serdi. Şirket, özellikle kullanıcı verilerini çalmak ve agresif reklamlar yayınlamak için tasarlanmış farklı dillerdeki 800 bin android uygulamasının şuan için Google Play’de indirilebilir durumda olduğunu ortaya çıkardı.

Şirket ayrıca araştırmasında; her kategoride ki 50 en iyi ücretsiz uygulamanın sahte sürümleri olup olmadığını görmek için mağazada aramalar yaptı. Çıkan sonuçlarda ise, uygulamaların %77’ sinin en az bir tanesinde, gerçek uygulama gibi görünen fakat zararlı yazılımlar içeren sahte versiyonları olduğu tespit edildi. Bu sahte uygulamaların özellikle dikkatsiz kullanıcılar tarafından binlerce kez indirildiği, indirildiği andan itibaren ise kullanıcılar için büyük tehdit oluşturduğu belirtiliyor. Ayrıca bu tür uygulamalar telefon ve tabletlerden kaldırıldığında bile tehlike son bulmuyor.

Özellikle ücretsiz uygulamalar yolu ile bulaşan virus, malware,trojen gibi kötü amaçlı yazılımlar dışarıdan yapılacak saldırılara karşı cihazları korumasız bırakıyor.  Bu durum geçen sene Google Play’den indirilebilen “Virus Shield” isimli uygulamayı akıllara getirdi. Bu uygulama farkına varılıp silinmeden önce, 4.7 yıldız ve 10000+ indirme oranına sahip fakat  hiçbir işlevi olmayan tamamen kullanıcıları kandırmaya yönelik bir uygulama idi. Android uygulama sayısındaki büyük artış ile birlikte şikayetlerden yorulan Google ise, yeni bir proje geliştirmeye yolunda. Project Zero isimli teknoloji ile, uygulamalardaki güvenlik açıklarını ve zararlı yazılımları tespit etmeye çalışan Google kendi mağazasını hedef almış durumda.

Bu tehditleri  önlemeye yönelik  Telefona indirdiğiniz uygulamalar ne kadar güvenli! adlı makalemizi okuyun.

İlginizi Çekebilir!

android depolama

Android Telefon ve Tabletlerde Boş Alan Açma

Android telefon veya tablet kullananlar bilirler bu cihazların belki de en büyük sorunu sınırlı hafıza …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.