Anasayfa / Haberler / Android Telefon ve Tabletlerde Boş Alan Açma
android depolama

Android Telefon ve Tabletlerde Boş Alan Açma

Android telefon veya tablet kullananlar bilirler bu cihazların belki de en büyük sorunu sınırlı hafıza kapasiteleridir. Bu sorun microSD kartlar ile biraz olsun çözüme kavuşmuş olsa da, tüm cihazlarda bu bellek kartları için genişleme slotu bulunmayabiliyor. Bir diğer sorun ise bazı uygulamalar sadece android cihazın kendi belleğinde çalışıyor. Durum böyle olunca bellekte boş alan açılması bir hayli önem arz ediyor.

Uygulamalarınızı Gözden Geçirin!

Bildiğiniz üzere birçok android oyun ve uygulama piyasada, bunların birçoğunu denemek için cihazımıza indiriyor ve bir süre sonra unutuyoruz. Bazılarını ise çok nadir kullanmamıza rağmen silmiyoruz. Bu uygulamaları her zaman, hemde güncel versiyonlarını internetten indirebileceğinizi unutmayın.

Özellikle çok trend olan bazı oyunlar (GTA, Asphalt v.b) gigabyte seviyesinde hafızaya gereksinim duyuyor. Hangi oyun ve uygulamanın bellekte daha fazla yer kapladığını görmek istiyorsanız Ayarlar-> Depolama seçeneğine gelerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Video ve Resimlerinizi İnternette Depolayın.

Artık özel anlarımızı ölümsüzleştirmek için normal camera ve fotoğraf makinalarından çok akıllı telefonlarımızı kullanıyoruz. Gün içerisinde en güzel selfieyi yakalayabilmek için sayısız fotoğraf çekiyoruz. Tabi bu durum android cihazımızın hafızasının hızlı bir şekilde dolmasına neden oluyor. Ayrıca günümüz akıllı telefonları yüksek kalitede videoda çekebiliyor. Videoların fotoğraflardan daha fazla yer kapladığı da bilinen bir gerçek.

Bu sorunu çözmek için büyük bilişim firmalarının bulut depolama hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.  Örneğin Dropbox ve Flickr resimlerinizi depolayabilmeniz için 1 terabytelık bedava alan sunuyor. Google Photos ise şuan için sınırsız bir depolama alanıyla kullanıcılarının hizmetinde. Android telefon ve tabletleriniz deki fotoğrafları internette depolayarak hem cihazınızda boş yer açıp, hem de bu fotoğraflara her yerden ulaşabilirsiniz.

Harici Depolama Birimi Ekleyin.

Android işletim sistemi harici depolama birimleri kullanmamıza olanak sağlıyor. Fakat sadece microSD kartları cihazlarınızda kullanabileceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Eğer halen duymadıysanız Micro USB bellekler artık android telefon ve tabletlerde sıklıkla kullanılmaya başlandı. Aynı usb bellekler gibi cihaza takın, verileri aktarın ve çıkarın. Hepsi bu kadar.

Müzik ve Video Klipleri Android Cihazınıza İndirmeyin!

Eski alışkanlıklar kolay unutulmuyor. Eskiden yüzlerce müziği ve klibi bilgisayarlarımıza indiriyor ve buradan dinliyorduk. Artık her an elimizin altında bulunan geniş bant internet ile istediğimiz her yerden müzik dinleyip, klipleri sorunsuz izleyebiliyoruz. Durum böyle olunca bunları android cihazlara indirip gereksiz depolama alanı harcamaya gerek kalmadı.

İlginizi Çekebilir!

android geliştirici modu

Android Geliştirici Modu ve Ayarları

Android cihazlarımız ilk aldığımızda veya yeni bir sistem yüklediğimizde geliştirici modu diğer adıyla geliştirici seçenekleri …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.