Anasayfa / Haberler / Internet 10 kata kadar hızlanabilir!
internet hızı

Internet 10 kata kadar hızlanabilir!

Matematiksel denklemler sayesinde internet hızı, bilgisayarlar arası iletişim, cep telefonları ve uydu iletişimi daha hızlı ve güvenli olacak. Amerikan bilim adamlarının internet hızını sabit tutarak yaptığı çalışmalar sonucunda veri aktarım hızı 10 kata kadar iyileştirildi. Deney dört dakikalık mobile video üzerinde denendi ve klasik indirme yöntemine göre altı kat hızlı şekilde video indirildi ayrıca veri akışında hiçbir kesilme yaşanmadı.

Şuan ki internet ve ağ haberleşmesinde veriler paketlenerek hedef bilgisayara gönderiliyor. Paketin karşı tarafa ulaşıp ulaşmadığı bir hata sinyali ile kontrol ediliyor. Paket karşıya ulaşmamışsa aynı paket tekrar gönderiliyor. Buna bağlı olarak bazı paketlerin birkaç kez gönderilmesi söz konusu oluyor ve bu durum ağ haberleşmesini yavaşlatıyor. Bilim adamları bu problemi özel bir ağ kodlama yapısı kullanarak çözmüşler. Bu yöntemin getirdiği en büyük değişiklik klasik veri paketleri yerine verilerin matematiksel denklem eşitlikleri ile karşı tarafa gönderilmesi ve aynı paketin ikinci kez gönderilmesine gereksinim duyulmaması. Bu şekilde hem ağ trafiği azaltılıyor hem de veri iletişimi hızlanmış oluyor.

Günümüzde ağ kodlama birçok sektörün temelini oluşturuyor. Fakat haberleşme sistemleri, video barındırma servisleri ve bulut depolama gibi yüklü miktarda veri aktarımı yapan sistemlerde ise ağ kodlama yapısı daha büyük bir önem arz ediyor.

Çalışmayı gerçekleştiren grup, bu teknolojinin üretilen birçok ürüne entegre edilebileceğini savunurken, çalışmalarının gelişimini durduracak tek şeyin patent endüstrisi olduğunu söylüyor. Yapmış oldukları çalışmaların herkese açık olduğunu hatta çalışmalarla ilgili üniversite düzeyinde eğitim kursları düzenleyebileceklerini dile getiriyorlar.

İlginizi Çekebilir!

android depolama

Android Telefon ve Tabletlerde Boş Alan Açma

Android telefon veya tablet kullananlar bilirler bu cihazların belki de en büyük sorunu sınırlı hafıza …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.