Anasayfa / Haberler / Aynı program içinde birden çok programlama dili
Carnegie Mellon Yazilim Ekibi

Aynı program içinde birden çok programlama dili

Carnegie Mellon Üniversitesi, yazılım araştırma enstitüsü bilim adamları tek bir programlama dili içerisinde birden fazla dili barındırabilecek bir yazılım geliştirdiler. Wyvern adını verdikleri dil için geleceğin programlama dili gözüyle bakılıyor. Şuan web sayfaları için html neyse yazılım geliştirmek içinde Wyvern’in o olacağı belirtiliyor.

Projenin lideri Prof. Jonathan Aldrich şunları söylüyor:  “Wyvern’ı diller arasında sorunsuz geçiş yapabilen bir tercümana benzetiyorum. Ayrıca Wyvern yazılım sektöründe ki birçok soruna çözüm olacak. Örnek olarak şuan ki programlama dilleri içerisinde sql sorgusu kullanımı doğru şekilde yapılmadığında tüm veritabanı başkalarının eline geçebiliyor. Artık yazılımcılar bu gibi güvenlik problemlerini düşünmek zorunda değil.”

Düşünüldüğünde bu dil özellikle yazılım geliştiren gruplar için büyük kolaylık sağlayacak gibi görünüyor, çünkü grup içerisinde farklı diller kullanan yazılımcıların birbirlerinin yazdığı kodları anlayamaması sorunu ortadan tamamen kaybolacak.

Proje şuan için tamamlanmış değil, ancak açık kaynak kodlu olan proje üzerinde deneme amaçlı çalışmalar yapabilirsiniz. Daha fazla bilgi için http://www.cs.cmu.edu/~aldrich/wyvern/ .

İlginizi Çekebilir!

android depolama

Android Telefon ve Tabletlerde Boş Alan Açma

Android telefon veya tablet kullananlar bilirler bu cihazların belki de en büyük sorunu sınırlı hafıza …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.