Anasayfa / C#.Net / C# Formlar Arası Veri Gönderme İşlemi
c# formlar arası veri transferi

C# Formlar Arası Veri Gönderme İşlemi

Bugünkü yazımda C# Form uygulamalarında sıklıkla ihtiyaç duyulan, bir formdan diğerine veri gönderme işlemini en basit şekliyle anlatmaya çalışacağım.

Bu anlattığım yöntemle int, string gibi basit veri türlerinden tutunda dizilerden, nesnelere kadar her türlü veriyi diğer formlara aktarabilirsiniz.

Öncelikle iki adet formdan oluşan aşağıdaki gibi bir uygulama oluşturuyoruz.

form veri taşıma

Uygulamamız şu şekilde çalışacak;

Kullanıcının birinci formdan girmiş olduğu kullanıcı adı ve şifre bilgisi, Gönder butonuna tıklandığında Form2’ye gönderilecek ve ilgili Label’larda gösterilecek.

Uygulamada öncelikle veriyi alacak olan form2 üzerinde, verinin saklanacağı 2 adet property tanımlıyoruz ve bu property’lerin değerini Label’larda gösterecek şekilde kodlarımızı yazıyoruz.

Kodları incelediğinizde propertylerin isimlerinin kullaniciAdi ve sifre olduğunu göreceksiniz. Property’deki değerler Form yüklendiği anda ilgili labellarda gösterilecek şekilde ayarlanmış durumda.

Şimdi gelelim veriyi gönderecek olan Form1’e. Burada ki işlem çok basit Button’a tıklandığı anda Form2’nin bir örneğini oluşturup, ilgili verileri property’lere aktarıyoruz. Sonrasında ise geriye Form2’ yi istediğiniz anda ekranda göstermek kalıyor.

Uygulamamızı çalıştırdığımızda aşağıda ki gibi bir sonuç alıyorsanız, işlem tamamlandı demektir.

c# formlar arası veri taşıma

Yukarıdaki anlattığım yöntem, en basit şekliyle formlar arasında veri taşımanızı sağlayacaktır. Eğer kapsülleme işlemi hakkında bilgi sahibiyseniz property’lerin getter ve setter bloklarını isteğinize göre düzenleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!

c# müzik çalar yapımı

C# ile Müzik Çalar Yapımı

Bu dersimde Windows’un kendi müzik çaları olan Windows Media Player’ ı C# içerisin de kullanarak …


3 Yorumlar

  1. Bu işlem resim olarak nasıl yapılır form 1de bulununan list boxdan seçili olan meyveyi göster butonuna tıklanıldığında form 2 de açan kod nasıl olur

  2. yani listbox da yazan elma yazısını seçicez göster dicez ve form ekide pcturebox da elma resmi olucak bunu nasıl yaparız yardımcı olabilirmisiniz..

  3. form2 den form 1 e nasıl olacak bu??

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.