Anasayfa / C#.Net / C# ile Müzik Çalar Yapımı
c# müzik çalar yapımı

C# ile Müzik Çalar Yapımı

Bu dersimde Windows’un kendi müzik çaları olan Windows Media Player’ ı C# içerisin de kullanarak mp3, wav, wmv, avi gibi dosyaları yürütebileceğiniz basit bir müzik çalar yapımını anlatacağım.

Öncelikle formun tasarım aşaması:

Toolbox’ta standart olarak Windows Media Player öğesi gelmiyor. Bunu biz sonradan eklememiz gerekiyor. Toolbox üzerinde boş bir alanda sağ tıklayarak Choose Items seçeneğine tıklayın.

c# toolbox item ekleme

Ardından açılan pencerede Com Components sekmesine gelip Windows Media Player’ı seçin ve ardından Tamam deyin.

c# reference

Toolbox içerisine Windows Media Player öğesi eklendi. Artık formu tasarlarken bu öğeden faydalanabilirsiniz. Ben aşağıdaki gibi bir form tasaradım.

müzik çalar form tasarımı

Projenin çalışması şu şekilde olacak kullanıcı Seç butonuna tıklayarak herhangi bir çalınabilen dosya seçecek, bunun için openFileDialog nesnesine ihtiyaç duyacağız. Seçilen müzik textbox’da gösterilecek. Kullanıcı Media Player üzerinde ki kontrol tuşlarıyla müziğin akışını kontrol edebilecek.

Şimdi kod kısmına gelelim. Zaten projede tek bir Button var.

Müzik kendiliğinden çalmaya başladıysa işlem tamamdır. Eğer kodla kendiniz parçaya müdahale etmek isterseniz aşağıdaki kodlardan faydalanabilirsiniz.

c# müzik player

Zaten Media Player öğesini biraz daha kurcalarsanız çok farklı ve kullanışlı öğelerinin olduğunu göreceksiniz.

C# ile Mp3 ve Ses Dosyası Çalma

Eğer form üzerinde Windows Media Player öğesi olsun istemiyorsanız.

Tabi WMPLib kütüphanesini kullanabilmek için Reference kısmına yine Windows Media Player’ı eklemek gerekiyor.

C# ile basit bir müzik çalar yaptık. Artık mp3 ve ses dosyalarınızı çalabilir, video dosyalarınızı oynatabilirsiniz. Konuyla ilgili sorularınızı bana yorum yazarak iletebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!

c# diziler

C# Dizi Örnekleri

Merhabalar bugün C# dilinde dizi konusunu pekiştirmek için dizilerle ilgili çözümlü örnekler paylaşacağım. Eğer soruları …

3 Yorumlar

  1. merhaba ben bu kodu yazdım fakat ben ses dosyalarını kendi bilgisayarımdan cekmek istiyorum bağlantı yollarını yapıyorum fakat sesleri görmüyor? bunu nasıl cozucem

  2. Multiselect özelliğini aktifleştirdim. Birden fazla şarkıyı seçiyor fakat tek bir şarkıyı listeye alıp onu çalıyor. Listeye ekle gibi bir buton yapabilirmiyiz ?

  3. Programlama Hocam

    Hocam emeğinize sağlık.. Çok faydalı bir içerik olmuş. Bu gibi içeriklerinize devam ediyor musunuz? Gerçekten çokça fazla öğrencinin ilgisini çekebilecek içerikler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.