Anasayfa / C#.Net / C# ile XML Dosya İşlemleri
C# ile XML dosyası oluşturma ve içerisine veri yazma. C# ile XML dosyasından veri okuma. XMLTextReader ve XMLTextWriter sınıfları kullanılarak oluşturulan XML örnekleri.

C# ile XML Dosya İşlemleri

Bu makalede C# dili ile xml dosyası içerisine veri ekleme ve eklenen verileri okuma işlemlerini gerçekleştireceğiz. Bu yazıyla ilgileniyorsanız zaten xml teknolojisi hakkında bilgi sahibi olduğunuzu varsayıyorum. Yinede xml ile ilgili detaylı bilgi için  XML Nedir, Ne İşe Yarar? isimli yazımı okumanızı tavsiye ederim. C#.Net’te XML üzerinde çalışmayı sağlayan sınıfların hepsi System.Xml namespace’i içerisinde toplanmıştır. Makalede kullanacağımız sınıflara kısaca bir göz atalım.

XMLTextReader Sınıfı; Bu sınıf XML dokümanlarındaki verileri stream şeklinde okuyarak, belleğe aktarma işlemlerini gerçekleştirir. Bu sınıf kullanılarak yapılan okuma işlemi, DataReader nesneleri ile yapılan okuma işlemlerine benzer. Okuma işlemi bir while döngüsü kullanılarak Read() metodu ile gerçekleştirilir.

XMLTextWriter; XML dosyası oluşturmak ve bu dosyanın içerisine etiket ve verilerin girilmesini sağlayan sınıftır.  Bu sınıfın kurucu metodu ile disk üzerinde bir XML dosyası oluşturulabilir. Sonrasında XML dökümanında bulunması gereken etiket ve verilerin hepsi WriteXXX isimli fonksiyonlar kullanılarak gerçekleştirilir.

Kodların açıklamalarını detaylı bir şekilde satır aralarına ekledim.

XML Dosyası Oluşturma ve İçerisine Veri Yazma İşlemi

Yukarıdaki kod çalıştırıldığında projenizin exe dosyasının bulunduğu dizine okul.xml dosyası oluşturulacak ve içerisine veriler aşağıdaki gibi eklenecektir.

XML Dosyasından Veri Okuma İşlemi

XML dosyasından verilerimizi okuttuk. Eğer kodlamada hata yapmadıysanız okuma işlemi sonrasında elde ettiğimiz veriler aşağıdaki gibi olacaktır.

xml çıktı
Xml Dosyası Verileri

C# ile XML dosyasına veri yazma ve okuma işlemleri bu kadar. Konuyla ilgili sorularınızı bana iletebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!

c# müzik çalar yapımı

C# ile Müzik Çalar Yapımı

Bu dersimde Windows’un kendi müzik çaları olan Windows Media Player’ ı C# içerisin de kullanarak …


5 Yorumlar

 1. Peki bunu xml dosyasını 1 kere oluşturup içindekileri döngüyle oluştursak id’ki sayıda döngüye göre otomatik artsa.Bunu nasıl yapaiblirim yardımcı olur musunuz?

 2. merhaba xml dosya işlemleri bölümünde xml dosyası oluşturma ve bu dosyada ki verileri okumayı göstermişsiniz peki ben bu dosyanın üzerine veri eklemek istersem nasıl yapabilirim yardımcı olabilir misiniz? Mevcut haliyle her seferinde içeride ki bilgileri silip yenisini ekliyor ama ben önceki verilerim silinsin istemiyorum…

  • Oluşturduğunuz xml dosyasını açtıktan sonra gerekli düğümleri ekleyip, dosyayı kaydetmeniz yeterli olacaktır. Aşağıdaki kod bloğu istediğiniz işlemleri yerine getirecektir. Kolay gelsin.

   XmlDocument doc = new XmlDocument();
   doc.Load(“okul.xml”);
   XmlElement element = doc.CreateElement(“ogretmen”);
   element.SetAttribute(“id”, “2”);
   XmlNode nodeTitle = doc.CreateElement(“İsim”);
   nodeTitle.InnerText = “Murat”;
   element.AppendChild(nodeTitle);
   doc.DocumentElement.AppendChild(element);
   doc.Save(“okul.xml”);

 3. Öncelikle Merhaba bana bir proje verildi ve ben de araştıma yaptım ama bir kaynak bulamadım yardımcı olur musun amacım şu c# dan xml e veri ekliyorum ama bir kez daha aynısını yaptıgımda yeni bir mesela en sorular en üstteki onun bir altı soru1 diyelim bana soru1 den aynı bir tane daha oluşturup onun içine kullanıcıdan aldıgım veri ile doldurmak istiyorum yardımcı olur musun ?

 4. Muhammed Nilifırka

  Maalesef boş yere switch-case açmışsınız çünkü tüm case ifadeleri aynı işi yapıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.