Anasayfa / C#.Net / C# ile Md5 Şifreleme
md5 şifreleme

C# ile Md5 Şifreleme

Bu yazımda MD5 algoritmasına kısaca değindikten sonra, C# ile bir md5 şifreleme uygulaması hazırlayacağım. Md5 aslında bir şifreleme algoritması değildir. Tasarlanma amacı dosya ve verilerin hash’ini -parmak izini- çıkarmaktır. Yani siz ister tek bir kelimeyi, isterseniz de 5 gb büyüklüğünde bir veriyi md5 ile şifreleyin sonuç olarak 128 bit uzunluğunda bir değer üretilir.

Md5 algoritması tek yönlü çalışan bir şifreleme tekniğidir. Yani şifrelenen veriye decrypt yapılarak verinin ilk haline ulaşmak mümkün değildir.

MD5 Şifreleme Nerelerde Kullanılır?

  • İnternetten indirdiğiniz bir cd/dvd imajıyla birlikte genellikle birde Md5 hash değeri verilir. Bu şekilde dosyanın sorunsuz inip inmediği kontrol edilebilir.
  • İki tane verinin içeriğine bakmadan aynı olup olmadığı karşılaştırılabilir.
  • Veritabanı ki şifre alanları şifrelenerek saklanabilir.
  • Büyük veritabanlarında çeşitli matematiksel hesaplamalarla verinin bulunduğu konum tespit edilebilir.

MD5 şifreleme yapılarak saklanan şifreleri şu an için tek bulma yolu brute force saldırılardır. Özellikle şifre gibi küçük veriler bu yöntemle kolaylıkla bulunabilmektedir.

C# ile Verinin MD5 Algoritması Kullanarak Şifrelenmesi

Öncelikle şifreleme algoritmalarını kullanmak için projenize aşağıdaki namespace’i eklemeyi unutmayın.

Şifrelenecek metini parametre olarak alan Md5Sifreleme metodunu aşağıdaki gibi oluşturalım. Gerekli açıklamaları kodların arasına ekledim.

C# ile Md5 şifreleme yapan kodlar bu kadar. Hiçbir algoritma veya hesaplama yapmanıza gerek kalmadan C# daki hazır sınıfları kullanarak işimizi hallettik. İsterseniz Main metodundan yukarıda oluşturduğumuz metodu çağırarak bir deneme yapabilirsiniz.

Md5 şifrelemeyle ilgili daha detaylı bilgi almak istiyorsanız https://msdn.microsoft.com/tr-tr/library/system.security.cryptography.md5(v=vs.110).aspx MSDN sayfasından yararlanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!

c# müzik çalar yapımı

C# ile Müzik Çalar Yapımı

Bu dersimde Windows’un kendi müzik çaları olan Windows Media Player’ ı C# içerisin de kullanarak …

Bir Yorum

  1. Sifre Cozme islemi nasil olacak hocam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.