Anasayfa / C#.Net / C# ile Dosya Okuma ve Yazma İşlemleri
csharp tutorial

C# ile Dosya Okuma ve Yazma İşlemleri

Bu yazımda C# ile bir metin dosyasına console ekranından girdiğimiz bir metni yazıp, sonrasında ise aynı metin dosyasından tüm verileri satır satır okuma işlemini anlatacağım. Eğer dosya ve klasör oluşturma hakkında yeterli bilgi sahibi değilseniz, öncelikle C# ile Dosya ve Klasör İşlemleri adlı yazımı okuyun. C#’ta tüm giriş/çıkış işlemleri için System.IO kütüphanesi kullanılır. Öncelikle bu namespace’i projemize ekleyelim.

Dosyaya Veri Yazma İşlemi

Veri yazma işlemi için öncelikle bir dosyaya ihtiyacımız var. FileStream sınıfı ile yeni bir dosya açabileceğimiz gibi, halen var olan bir dosya üzerine de yazma işlemi gerçekleştirebiliriz. Verileri dosyaya eklemek içinse StreamWriter sınıfını kullanacağız. Aşağıdaki dosyayaYaz() metodunu kullanarak işlemleri gerçekleştirelim. Kodların açıklamalarını satır aralarına ekledim, inceleyiniz.

Dosyadan Veri Okuma İşlemi

Veri okuma işlemi için tekrar FileStream nesnesine ihtiyacımız olacak. Fakat okuma işlemi için StreamReader sınıfını kullanacağız. Okuma işlemi için dosyadanOku() metodunu oluşturarak, kod açıklamalarını yine satır aralarına ekledim.

C# ile dosyaya yazma ve okuma işlemlerini en basit haliyle detaylara girip kodların anlaşılabilirliğini azaltmadan anlatmaya çalıştım. Sorularınızı bana iletebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!

c# müzik çalar yapımı

C# ile Müzik Çalar Yapımı

Bu dersimde Windows’un kendi müzik çaları olan Windows Media Player’ ı C# içerisin de kullanarak …


14 Yorumlar

 1. Dostum peki text dosyasının içindekileri okuttuktan sonra en yüksel olan sayıyı herhangı bır texboxun textıne nasıl yazdırırız?

 2. Can Özkan Özarpacı

  Hocam Merhaba ,

  belli bir satırdan sonra yapmak istesek bunu nasıl yapabiliriz ?
  Örneğin ;
  metin.txt belgesinde 10. satırdan sonra eklemek istiyorum çünkü düzenlenecek olan dosyanın başına yazmam bir şeyi değiştirmiyor bana 10. satırdan sonrasına eklemem yarıyor

 3. SqlConnection baglanti = new SqlConnection(“SERVER=SALO-BILGISAYAR\\SQLEXPRESS;Database=dso;Trusted_Connection=true;”);

  ben bu server kısmını texten almak istiyorum.

 4. Merhaba,
  Örneğiniz dikkatimi çekti.Fakat yanlış yaptığınızı belirtmek isterim. “while (yazi != null)” bu kısım doğru değil.Çünkü string bir değişken asla ‘null’ olamaz.Orası while (yazi != “”) şeklinde değişmelidir.

 5. palaşımınz için teşekkürler fakat
  Could not find a part of the path ‘\C:\metinbelgesi.txt’. bu hataı alıyorum projede yardımcı olurmusunuz .

 6. Merhabalar sabit bir dosyayla ilgili bu anlattıgnız peki gridview de bulunan proje yolunu nasıl belirleyebiliriz bu işlemlerde ?

  farzı misal

  c:\Server\www\testProje\

  bu dizindekileri ben access te bir tabloda tutmak istesem ve bunu gridview de listelesem gridde iligili yola çift tıklamamda yeni bir formda nasıl dosya ve klasörleri listeleyip güncelleyebilir ve yeni dosya Klasör Oluşturabilirim ?

 7. Doğru ama dikkat edilmesi gereken sorgu ‘boş’ olma ihtimalini denetlemekse Lenght kontrolu daha uygun olur while( yazi.text.Lenght == 0) gibi bir kullanım daha doğru olur

 8. Merhaba, peki .txt içerisinde sabit tab kullanılmış verileri raporlama yapabilmek için nasıl alabiliriim?

  örneğin;

  1234 melih at 11111111 33333333 01.01.2018
  5432 hasan k 12121212 32343434 01.02.2018
  4532 eren bi 33321222 44443434 04.02.2018

  Ben bu satırlarda sadece adsoyad kısmındaki verileri almak istiyorum?

  • biarkadasayazipcikicaktim

   c# ta yeniyim kodları yazamam ama algoritmasını vereyim

   tüm dosyayı satır satır bir diziye atacaksın
   örn a[0] değeri =1234 melih at 11111111 33333333 01.01.2018 ‘ e eit olacak
   daha sonra bir for ile tüm dizinin elemanlarını dönürmen lazm
   for i in range(len(a)):
   yeni[=]a[i].split(” “)//split ile elemanları booşluklarına göre ayırıyorsun örn; yeni diizsinin [2]. elemanı ‘at’ ,senin istediğin yenii[1],yeni[2] elemanları yani ad soyad
   kodlamayı biliyorsan yaparsın

 9. Merhaba benim bu konuda yardıma ihtiyacım var 1 tane combobox , 3 tane textbox olacak dosya konumu , dosya adı , dosya uzantısı şeklinde comboboxta bulunan elemanların hepsini istediği dosya konumuna istediği dosya adı ve istediği dosya uzantısı şeklinde kaydedicek ama bir türlü dosyayı oluşturamıyorum bana yardımcı olabilir misiniz?

 10. Mevlanasozler

  Paylaşım için teşekkürler. Her aradığımda buradan kopyalıyorum rahat oluyor.

 11. 0 2 1 0 9 6
  1 0 6 5 7 0
  3 0 1 8 7 9

  bu şekildeki .txt dosyasındaki verileri 2 boyutlu diziye nasıl çeviririz

 12. Bu sorunun cevabı verildi mi ?
  Benimde text dosyasından okudum bir seyi matrise atamam lazım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.