Anasayfa / Web Tasarım / XML Nedir, Ne İşe Yarar?
xml nedir

XML Nedir, Ne İşe Yarar?

XML, interneti kullanarak veri alışverişi yapan sistemler ve platformlar arasındaki veri iletişimini standart hale getirmek için tasarlanan bir işaretleme dilidir. İngilizcesi eXtensible Markum Language olan XML, Türkçeye Genişletilebilir İşaretleme Dili olarak girmiştir. XML’in çıkış tarihi Microsoft’un .Net teknolojisinin çıkış tarihiyle kesiştiği için bir çok kişi tarafından Microsoft tabanlı bir teknoloji olarak bilinmektedir. Fakat sanılanın aksine bu teknoloji W3C (World Wide Web Consortium) tarafından tasarlanan bir veri iletişim standardıdır.

XML’ e neden ihtiyaç duyulmuştur?

XML standardı ortaya çıkmadan önce, bir yazılımda veya veritabanında kullanılan verilerin başka bir platforma taşınması sırasında birçok problemle karşılaşılıyordu. İletilen bilgi kümesinde ki veri yapısının, diğer sistemdeki yapıya uygun hale getirilmesi işlemi uzun zaman alıyor ve karmaşık süreçler gerektiriyordu. Ayrıca tasarlanan bu sistem ve fonksiyonların işlem sonucunda başka alanlarda kullanılması mümkün olmuyordu. Bu durumun önlenmesi amacıyla standart bir veri iletim teknolojisinin geliştirilmesi gerekliliği üzerine XML dili ortaya çıkmıştır.

XML’in temel özellikleri nelerdir?

XML, HTML gibi hiyerarşik bir işaretleme dilidir. Ancak XML’de kullanılan etiketler, HTML’den farklı olarak kişiler tarafından belirlenir. İsimlendirme konusunda insiyatifi bize bırakan XML, diğer konularda katı ve kesin kurallara sahiptir.

xml ve html
Xml ve Html Hiyerarşik Yapıları

Bir XML dosyası oluşturulurken aşağıdaki kurallara uyulması gerekir.

 • XML etiketleri hiyerarşik bir yapıda oluşturulmalıdır.
 • Açılan etiketler mutlaka kapatılmalıdır.
 • XML’ de etiketlere nitelik atanabilir.
 • Xml Case Sensitive bir dildir.

XML dilini nerelerde kullanabilirim?

XML dili günümüzde veri iletimiyle alakalı her alanda sıklıkla kullanılmaktadır. Günümüzde web siteleri için site haritası oluşturma, veritabanlarının aktarılması, yazılım paketleri içerisindeki bağımlılıkların tanımlanması, finansal verilerin iletimi, dosya sistemlerinin oluşturulması, bilimsel içeriklerin depolanması gibi yüzlerce alanda XML teknolojisi kullanılmaktadır.

Bir XML dosyasının içeriği neye benzer?

XML diliyle ilgili yeterince bilgi sahibi olduk sanıyorum, bundan sonraki yazımda C# ile XML dosyası oluşturma ve oluşturulan dosyadan veri okuma konularına değineceğim. Kolay gelsin.

İlginizi Çekebilir!

title ve seo

Title (Başlık) Etiketi ve Seo İçin Önemi

Title etiketi web sayfasının başlığını belirten bir html etiketidir ve Seo açısından çok önemli bir …


4 Yorumlar

 1. Merhaba :
  Hocam Xml Dosyasında Herhangi Bir Alanı Nasıl Primary Key Alanı Olarak Belirleye Bilirim…

 2. Teşekkürler yararlı bir bilgi 🙂

 3. Burda bahsettiğiniz XML’deki etiket int(değer atama kodu)in atadığı değerlerle aynı şey mi oluyor?

 4. Engin Şatana

  Güzel yazı içi teşekkürler. Ben XML entegrasyonu yapmadan önce dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili bir yazı kaleme almak istedim. Son dönemde çok ciddi talepler ile karşılaşıyoruz ancak XML ile yapılan ticaretin sürdürülebilir olup olmadığı ile ilgili kafamda soru işaretleri var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.