Anasayfa / Web Tasarım / Web Sitesi Açacak Olanlara Tavsiyeler
web site tavsiyeler

Web Sitesi Açacak Olanlara Tavsiyeler

Web siteleri kurulurken temel amaç ziyaretçilerin aradığı bilgi, ürün veya hizmeti bularak amacına ulaşmış şekilde siteden ayrılmasıdır. Kullanıcıların sitenizde yer alan içerikte, istediğine ulaşıp ulaşmadığı, hem ziyaretçiler hem de arama motorları için önemlidir. Ziyaretçilerin sitenizde bir müddet kalıp içerikle veya tasarımla ilgilenmeleri, sayfalar arasında gezinmeleri önemlidir. Bunun dışında ki durumlar da ziyaretçi gelse bile sitenize zarar verir.

Yeni site açacak olanlara tavsiyeler.

1-İçerik üretebileceğiniz alanlara yönelin.

Öncelikle siteyi kuran kişinin sunacağı içerikle ilgili bilgi ve deneyime sahip olması önemlidir. Birçok kişi hiç alakası olmayan konularda, bir heves uğruna açtığı siteler için birkaç ay sonra içerik üretmekte zorlandığından havlu atmak zorunda kalmaktadır. Bu durum arama motorlarının gözünden kaçmamış, google’ın yeni açılan siteleri 6 ay dolmadan üst sıralara çıkarmakta isteksiz davranmasına sebep olmuştur. İçerik üretmenin zorluğu göz önünde bulundurulduğunda, hemen bu işten çıkar sağlamak isteyenler, makale yazarlığı adı altında site sahiplerine içerik hizmeti ve editörlük sunmaya başlamıştır. Fakat unutulmamalıdır ki, dökme suyla değirmen dönmez. Bu işten üç kuruş para kazanan bir kişi sizin içeriğinizle ne kadar ilgilenir ki. Birkaç siteyi araştırıp konu hakkında biraz oradan biraz buradan kırparak, kelimeleri değiştirip size sunulan bir hizmetten bahsediyoruz. Eğer gerçekten yaptığınız sitenin uzun süreli olmasını istiyorsanız ilgi alanınız olan ve ilgilenmekten zevk alacağınız siteler oluşturun.

2-Site tasarımı, tema ve uyum.

Site tasarımı yaparken veya hazır bir tema kullanılacaksa mutlaka içeriğin hitap ettiği kitleye uygun bir tasarım oluşturulmalıdır. Ziyaretçi ulaşmak istediği bilgiye, site karmaşıklığının veya reklam alanlarının arasında ulaşmakta zorlanabilir. Günümüzde daha sade, gözü yormayan, her şeyin yerli yerinde olduğu, kullanıcı alışkanlıkları da göz önünde bulundurularak hazırlanmış tasarımlar rağbet görmektedir. Eğer hazır şablonlar kullanarak site oluşturmak niyetindeyseniz 50-100 lira gibi maliyetle profesyonel sayılabilecek temalar satın alabilirsiniz. İnternette bulduğunuz ücretli temaları sitenizde kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Hem emeğe saygısızlık, hem kötü niyetli kişilerin dosyalara ekleyebileceği zararlı yazılımlar, hem de eski versiyonların güvenlik açıkları sizi zor durumda bırakabilir.

3- Hosting, alan adı ve seo konusu.

Seo ile ilgili hem benim yazdığım hemde internette bulunan birçok kaynak bulunmaktadır. Bu konuya uzun uzadıya burada değinmek istemiyorum. İlk aşamada işimizi kolaylaştıracak, ilerde düzeltilmesi zor olan konulardan bahsedeceğim. İlki alan adı ve hosting seçimi, seçeceğiniz alan adıyla ilgili Alan Adı ve Seo Arasında ki İlişki adlı yazımı okumanızı tavsiye ederim. Hosting konusunda ise daha güvenilir ve kurumsal firmaları tercih etmenizde fayda var.  Sunucunun hızı ve sahip olduğu internet alt yapısı direk olarak sitenizin ziyaretçilere cevap verme süresine etki etmektedir. Uzun süre açılmayan, zaman aşımına uğrayan sitelere arama motorları ziyaretçi göndermez ve arama sonuçlarında daha alt sıralarda yer almasını neden olur.

4- Sitenin tanıtılması ve sosyal medya.

Demiştik ki arama motorları ilk 6 aylık süre zarfında sitenize ziyaretçi gönderirken daha temkinli yaklaşır. Durum böyle olunca özellikle sitenizin ilk birkaç aylık sürecinde sitenize ziyaretçi çekebilmek için sosyal medyayı kullanmanız lehinize sonuç verecektir. Hem bu süreç zarfında sosyal medya üzerinde gelen ziyaretçilerin yorum ve fikirlerini gözeterek sitenizin eksikliklerinizi giderebilirsiniz. Ayrıca diğer forum ve blog siteleri üzerinden sitenizin reklamını yaparak hem backlink kazanıp, hem de ziyaretçi sayınızı artırabilirsiniz.

Web site açacak olan kişilere tavsiyem sitenize günlük olarak ilgi gösterip, içerik ekleyip, bu içeriklerin reklamını yapmanız. Sonrası zaten kendiliğinden gelecektir.

İlginizi Çekebilir!

title ve seo

Title (Başlık) Etiketi ve Seo İçin Önemi

Title etiketi web sayfasının başlığını belirten bir html etiketidir ve Seo açısından çok önemli bir …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.