Anasayfa / Web Tasarım / W3C Standartlarına Uygun Site Tasarımının Önemi!
w3c

W3C Standartlarına Uygun Site Tasarımının Önemi!

Bu yazımda web site tasarımı yaparken birçok tasarımcının dikkat etmediği ya da önemsemediği w3c standartlarından bahsedeceğim. Öncelikle bilmeyenler için W3C’nin, World Wide Web Consortium isminde, dünya çapında internet teknolojileri konusunda standartları belirleyen bir örgüt olduğunu belirteyim. İnternetin yayılma hızının çok fazla olması nedeni ile web’ in geliştirilmesi gerektiği düşünülerek, MIT ve CERN işbirliği ile kurulmuştur.

Peki bu standartlara uymak neden bu kadar önemli?

Web sitelerini ziyaret eden insanlar, aradıkları bilgiye ulaşmak için çeşitli web tarayıcıları kullanmaktadırlar. Google Chrome, Internt Explorer, Mozilla Firefox, Yandex Browser, Apple Safari bunlardan bazıları. Ayrıca aklıma gelmediği için yazmadığım ve mobil cihazların üretici firmaları tarafından yüklenmiş olan çok çeşitli tarayıcılarda günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır.  Bu tarayıcıların, ziyaret edilen siteleri doğru ve hatasız şekilde göstermesi, o sitenin W3C standartlarına ne kadar uygun olarak tasarlandığıyla doğrudan ilişkilidir. Hatalı görünüme sahip siteden, ziyaretçiler, sayfaları istedikleri gibi görüntüleyemedikleri için kısa sürede  siteden ayrılırlar. Bu da siteyi hazırlayanların ve site adının itibar kaybetmesi demektir.

Küçük kodlama hatalarının, ağır sonuçları…

Site tasarımı ve kodlama işlemi tamamlandıktan sonra dikkat edilmeyen veya görünüm bozulmadığı için düzeltilmeyen birçok hata, asıl olmanız gereken yerde olamayışınızın asıl nedeni olabilir. Günümüzde site yöneticileri içerik oluşturmak ve arama motorlarında daha üst sıralarda yer alabilmek için uzun zaman ve çok miktarda para harcamaktadırlar. Ama yapılan onca çalışmaya rağmen istenen sonuçların elde edilemeyişinin sebepleri arasında, standarta uygun olmayan site tasarımı birinci sırada gelmektedir. Site her ne kadar tarayıcılarda düzgün görünse bile, arama motorları site sayfalarını görünüşe göre değil, arkaplanda ki html  kodlarına göre indekslemektedir. Unutulmamalıdır ki, google gibi arama motorları çok küçük ayrıntıları bile değerlendirerek site sıralamanızı belirler.

Standartlara uygun tasarım için;

  • Öncelikle kodlama işleminin bir sanat olduğu unutulmadan titizlikle, acele etmeden, tüm detaylar düşünülerek kodlama işlemi gerçekleştirilmelidir.
  • Web sitesi tasarlayanların çoğu, ya kodlama dillerini iyi bilmediklerinden ya da kodlama ile zaman kaybetmek istemediklerinden standarta uymamaktadırlar. Mutlaka bu işi profesyonelce yapan birilerinden destek alın.
  • Kimin tarafından yazıldığı belli olmadan internette dolaşan veya görsel editörlerin oluşturduğu hazır kodları mümkün olduğunca kullanmayın.
  • Css ile yapılması gereken yerleri css ile, html ile yapılması gereken yerleri html ile kodlayın.
  • Görüntüyü bozmamasına rağmen kapatılması gereken XHTML etiketlerini mutlaka kapatın. Etiketlerin iç içe kullanılması sırasında hiyerarşiyi göz önünde bulundurun. Ölçü birimlerini mutlaka belirtin.
  • Farkında olmadan yaptığınız hataları http://validator.w3.org/ adresinden kontrol ederek düzeltme şansına sahipsiniz.

Düzgün kodlanmış, hata vermeyen siteler google de üst sıralara taşınır (tabi birçok etken bu duruma etki etmektedir), bu sayede düzgün kodlanmış ve W3C standartlarına uygun hazırlanmış olan site, eksik kodlama yapılmış, görüntülenemeyen, aksaklıklar çıkaran, problemli bir siteden daha fazla ziyaretçi çekecektir. W3C standartlarına uygunluk, hem kaliteli siteler demek hem de o siteleri hazırlayan web masterlerin maddi yönden oldukça kazançlı çıkması demektir.

İlginizi Çekebilir!

title ve seo

Title (Başlık) Etiketi ve Seo İçin Önemi

Title etiketi web sayfasının başlığını belirten bir html etiketidir ve Seo açısından çok önemli bir …


Bir Yorum

  1. Çok saolun. Aslında SEO’nun temeli bu kodlamadan başlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.