Anasayfa / Web Tasarım / Site Haritası (Sitemap) Nedir, Nasıl Kullanılır?
sitemap

Site Haritası (Sitemap) Nedir, Nasıl Kullanılır?

Sitemap, sitemizde yayınlamış olduğumuz içeriklere ait sayfaların (link) bulunduğu xml uzantılı bir dosyadır.  Günümüzde site haritası, her sitede mutlaka bulunması gereken önemli seo kriterlerinden biri haline gelmiştir. Arama motorları crawler ismini verdikleri uygulamalarla sitenizi ziyaret ederek, içeriğinizi kategorilendirir ve bu işlem sonucunda sayfalarınız arama motorlarında görünür. Özellikle yeni açılan web sitelerinde crawlerların siteyi tekrar ziyaret etmesi bir haftayı bulmaktadır ve her ziyaret edişinde tüm sayfaları görmeme gibi bir olasılıkta mevcuttur. Bu durum eklediğiniz içeriğin uzunca bir süre arama sonuçlarında çıkmayacağı anlamına gelir.  Site haritası arama motorlarına gönderildiğinde, crawlerlar bu bilgi doğrultusunda siteyi dolaşırlar ve daha hızlı bir kategorilendirme işlemi gerçekleştirirler.

Google’a Site Haritası Ekleme

Öncelikle http://www.google.com/webmasters/ adresine girerek  Google’ın Site Yöneticisi Araçlarında oturum açmamız gerekiyor. Eğer siteniz daha önce eklenmemişse “Site Ekle” diyerek sitemizi ekliyoruz. Google sitenizin özel bilgilerini paylaşacağından site sahibi olup olmadığınızı denetlemek için sizden bir doğrulama işlemi gerçekleştirmenizi ister. Site doğrulama işleminden sonra artık site haritası ekleme işlemine geçebiliriz. Resimde görüldüğü gibi Tarama–>Site Haritaları menüsüne girelim.

site haritası ekle
Site Haritası Ekleme Penceresi

Sol bölümde gösterilen Site Haritası Ekleme / Test Etme butonuna tıklıyoruz. Açılan pencerede site adresiniz Google tarafından yapılan doğrulama sayesinde otomatik olarak gelecektir. Burada yapmanız gereken sadece sitemap dosyasının yolunu ve uzantısını eklemek olacak.

site haritası
Site Haritası Yolu ve Uzantısı

Bu işlemi tamamladıktan sonra “Site Haritası Gönder” ikonuyla işlemi tamamlayabiliriz. Aynı işlemi tüm sitemap dosyaları için gerçekleştirmelisiniz. Haftada 1 defa site haritası oluşturmak, verilerinizi güncel tutarak Google’da yapılan aramalarda üst sıralara çıkmanıza olanak sağlayacaktır.

WordPress Site Haritası Ekleme

Eğer wordpress tabanlı bir siteye sahipseniz yapacağınız işlem çok basit. WordPress yönetim panelinden Eklentiler–>Yeni Ekle menüsüne girip, arama satırına “Google XML Sitemaps” yazıyoruz. Çıkan sonuçlar içerisinden ismini yazdığımız eklentiyi kuruyoruz ve etkinleştiriyoruz.

google xml sitemaps
Google XML Sitemaps Eklentisi

Bu eklenti, Google ile birlikte Bing arama motoruna da site haritanız hakkında bilgi verir. Ayrıca her yeni içerik eklendiğinde otomatik olarak site haritanız tekrar gönderilir.

İlginizi Çekebilir!

title ve seo

Title (Başlık) Etiketi ve Seo İçin Önemi

Title etiketi web sayfasının başlığını belirten bir html etiketidir ve Seo açısından çok önemli bir …


Bir Yorum

  1. peki sayfanın görünür kısmına eklemek gerekir mi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.