Anasayfa / Web Tasarım / Kontrol Panellerinin Lideri CPanel
cpanel

Kontrol Panellerinin Lideri CPanel

İlk önce kontrol paneli bizim için ne anlam ifade eder, bunu açıklayalım. Uzman olmayan kullanıcılar için, kullandığınız web sunucuyu yönetmenin tek yolu kontrol panelleridir. Eğer bu konuda uzmanlığınız yoksa ve kontrol paneli de kullanmayı bilmiyorsanız hosting hesabı sahibi olmanızın bir önemi yoktur.

Kontrol paneliniz, web sunucunuzla yapabileceğiniz her türlü işlemi gerçekleştirebilmenize olanak sağlayan bir araçtır. Web yöneticileri kontrol panellerini iyi tanımalıdır. Çünkü tüm sistemi idare edebileceğiniz bir beyin gibi işlev görür. Eğer bu yazılımlar olmasaydı, sunucu ve veritabanı yönetimi konusunda bilgi sahibi olmayan insanlar, web sitelerinin güncelleme, veri girişi, veritabanı işlemleri, sitenin yedeklenmesi gibi basit işlemleri bile yapamayacak, haliyle internet ağı bu kadar genişlemeyecekti. Piyasada birçok yönetim paneli bununsa da cpanel, plesk, zpanel ve hostingcontroller şuan için en çok tercih edilen yönetim panelleridir. En iyi kontrol panelinin hangisi olduğu sorusunun cevabı da tamamen size bağlı, ancak basit bir grafik ara yüzü ve kolay ulaşılabilen seçenekler son kullanıcılar için oldukça önem taşıyor.

CPanel ise, bu konuda dünyaya öncülük eden ve en çok tercih edilen yönetim paneli yazılımı olarak karşımıza çıkıyor. 17 yıl gibi uzun bir süredir müşterilerine hizmet eden cPanel’in en çok tercih edilme sebebi, müşterilerine karşı izlediği düşük maliyet politikası ve kullanım ara yüzünün basit tasarımıdır. Ayrıca cPanel ile birlikte WHM adı verilen farklı bir yazılım da birlikte sunulmaktadır. Bu yazılım ile sunucu üzerindeki kullanıcıların, hosting hesaplarıyla ilgili bütün işlemler yönetilebilmektedir. Başlangıçta Linux üzerinde kullanılan sistem, Windows Server 2008 ile olan uyumu sonrasında Microsoft kullanıcılarına da hizmet vermeye başlamıştır.

İnsanlar cPanel’i kullandıkça ve programın kullanımıyla ilgili deneyimlerini diğer insanlarla paylaştıkça, cPanel kullanıcı sayısıda adeta çığ gibi büyümeye devam etmektedir. Hatta bazı webmasterların kullanacakları sunucuyu, cPanel ile olan uyumuna göre seçtiği de forumlarda fazlasıyla konuşulan konulardan biridir.

www.siteadresiniz.com/cpanel  adresini tarayıcınızın arama kısmına yazıp, “enter” tuşuna bastığınızda cPanel Yönetim Sistemi’ne kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz.

cpanel yönetim paneli
cPanel Yönetim Paneli

 

CPanel’in web sunucunuzda yapmanıza olanak verdiği işlemler şunlardır;

 • Mysql veritabanı oluşturabilir ve yönetebilirsiniz.
 • Sitenizin bant genişliği, disk, işlemci ve bellek kullanım bilgilerini izleyebilirsiniz.
 • Eklenmiş olan domainleri görebilir ve yeni domain ekleyebilirsiniz.
 • Sisteminizi yönlendirebilir, bu yönlendirmelerinizi düzenleyebilirsiniz.
 • Sitenize alt alan adı yaratabilir, yarattığınız bu alt alan adını yönlendirebilir veya silebilirsiniz.
 • Mevcut oluşturduğunuz alt alan ismine dair istatistikleri görebilirsiniz.
 • Dosya yöneticisine erişim, dosyalarınızla ilgili işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
 • Sitenizin log kayıtlarıyla ilgili işlemleri yapabilirsiniz.
 • Hotlink koruması sağlayabilirsiniz.
 • İstenmeyen konukların erişimi engellemek için IP kısıtlamaları yapabilirsiniz.
 • Sitenizin ve veritabanınızın yedeğini alabilir, ya da yedekten geri yükleme yapabilirsiniz.
 • Kullanıcılar ve yöneticiler adına e-mail hesapları açabilir ve yönetebilirsiniz.
 • Sunucunuzun Php ayarlarını görebilirsiniz.

Cpanel yönetim arayüzü,  cPanel versiyonuna ve hosting firmasına göre değişiklik göstermekle beraber kullanımları arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır.

 

İlginizi Çekebilir!

title ve seo

Title (Başlık) Etiketi ve Seo İçin Önemi

Title etiketi web sayfasının başlığını belirten bir html etiketidir ve Seo açısından çok önemli bir …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.