Anasayfa / Web Tasarım / Hosting Nedir, Hosting Seçimi Nasıl Olmalı?
web hosting

Hosting Nedir, Hosting Seçimi Nasıl Olmalı?

Hosting, web sitenizin sunucu bilgisayarlarda barındırılmasına verilen isimdir. Herhangi bir bilgisayar web sunucu olarak kullanılabilmesine karşın bilgisayarları sürekli açık tutmanın ve yüksek hızda internet erişimi sağlamanın maliyeti düşünüldüğünde hosting hizmeti veren firmalara yönelmek daha mantıklıdır.

Günümüzde site sayısındaki artışa bağlı olarak, hosting firmalarının sayısında da aynı oranda artış meydana gelmiştir. Ancak sitenizin 7×24 aktif olması gerektiği ve aynı anda tüm ziyaretçilerin sorunsuz gezintisine devam edebilmesinin gerekliliği düşünüldüğünde hosting seçimide önemli bir nokta olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hosting hizmeti sunan firma ve sunulan hizmet paketi, birlikte değerlendirildiğinde karar verme açısından daha başarılı sonuçlar elde edersiniz. Hosting firmalarının hemen hemen hepsi, farklı paket içerikleri sunarlar ve müşterinin bir tanesini seçmesini isterler. Bu paketlerin fiyatı da, verilen hizmet ve sunulan kaliteyle doğru orantılı şekilde değişmektedir. Bu kadar fazla seçenek olmasına rağmen, doğru hosting paketini seçmek tamamen size bırakılmıştır.

Benim fikrim, ilk önceliğinizin fiyatından ziyade size güven verebilecek ve kaliteli hizmet sunacak bir firmayı tercih etmeniz yönünde. Bunun için hosting firmasının çalıştığı kurumları ve referansları incelemeniz aklınızda bir fikir oluşmasını sağlayacaktır. Çalışacağınız firmanın büyük ya da küçük olması da kararınızı etkilememeli, bilmelisiniz ki şu anda dünya devi olmuş hosting firmaları bile sadece birkaç müşteriyle bu sektöre giriş yapmıştır. Firmanın fiziki bir adresinin bulunması, telefon yoluyla ulaşılabilirlik, sorunlarınıza yaklaşımları, hizmet kalitesi gibi faktörleri araştırmanızda fayda var. Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda özellikle çağrı merkeziyle sizlere yardımcı olabilecek bir ekip barındıran hosting firmaları tercih sebebidir.

Şimdi gelelim paket konusuna, sitenizin ihtiyacına göre paket belirlemek zorundasınız. WordPress, Joomla gibi hazır sistemler kullanıyorsanız ya da php-mysql kullanarak site oluşturmuşsanız Linux hosting paketi seçmelisiniz. Asp.Net ve Sql Server kullanarak yaptığınız sitelerde ise Windows hosting kullanmak akıllıca olacaktır. Seçeceğiniz hosting paketindeki veri alanı ve aylık ziyaretçi trafiğinizde oldukça önem vermeniz gereken bir konu. Çok fazla içerik barındıran bir sitede size ayrılan veri alanı ve bant genişliği yeterli gelmeyebilir. Böyle bir durum sitenizin yavaşlamasına ve doğal olarak ziyaretçilere sunduğunuz kalitenin düşmesine neden olacaktır. Kurumsal bir site kurma amacındaysanız hosting firmanızın sunduğu mail hizmeti de atlamamanız gereken konulardan biri.

Bir blog ya da forum sitesi kurmayı amaçlıyorsanız sunucu tercihiniz paylaşımlı sunucu hizmeti olabilir. Ancak amacınız kurumsal ve ticari siteler kurmaksa ya da özel projeler barındırmak istiyorsanız, sadece sizin web sitenizin çalışacağı, özel bir sunucu kiralamalısınız.

Hosting seçimiyle ilgili reklam yapmadan genel konulara değinmeye çalıştım, umarım faydalı bir yazı olmuştur.

İlginizi Çekebilir!

title ve seo

Title (Başlık) Etiketi ve Seo İçin Önemi

Title etiketi web sayfasının başlığını belirten bir html etiketidir ve Seo açısından çok önemli bir …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.