Anasayfa / Web Tasarım / Google Publisher Toolbar Kullanımı
google publisher toolbar eklentisi

Google Publisher Toolbar Kullanımı

Eğer sitenizde adsense reklamları varsa ve görünen reklamlarla ilgili bilgi sahibi olmak istiyorsanız Google Publisher Toolbar (Google Yayıncı Araç Çubuğu) çok kullanışlı bir eklenti. Ayrıca sizi rahatsız eden, sitenizde görüntülenmesinden rahatsız olduğunuz reklamlar varsa ve bu reklamı veren sitelerin reklamlarını yasaklamak isterseniz birkaç tıklamayla bu sorunu çözebilirsiniz.

Google Publisher Toolbar ile Neler Yapılabilir?

  1. Adsense gelirinizi gerçek zamanlı olarak gün içerisinde takip edebilirsiniz.
  2. Hangi reklam birimine ne kadar tıklandığını, TBM (tıklama başına kazanç) miktarını günlük, haftalık ve aylık bazda görüntüleyebilirsiniz.
  3. Sitenizde görüntülenen reklamların hangi site ve kuruluş tarafından verildiğini görüp, istemediğiniz reklamları engelleyebilirsiniz.
  4. Sitenizdeki her sayfanın analytics metriklerini (ziyaretçi sayısı, sayfa görüntüleme sayısı, hemen çıkma oranı, sayfada geçirilen süre) izleyebilirsiniz.

google publisher toolbar eklentisi

Google Publisher Toolbar Kurulumu

Google Publisher Toolbar sadece Google Chrome ile kullanılabilen Google’ın kendi ürettiği bir eklentidir. Yani tamamen güvenlidir.

Bu eklentiyi yüklemek için Chrome tarayıcısından Google Publisher Toolbar eklenti sayfasına giderek Chrome’a Ekleyin bağlantısına tıklamanız yeterli olacaktır.

Eklenti yüklendiğinde arama çubuğunun sağında, aşağıdaki gibi eklentinin simgesini göreceksiniz.

google yayıncı eklentisi simgesi

Bu simgeye tıkladığınızda sizden etkinleştirmeniz istenen hesaplarla ilgili kullanıcı adı ve şifreniz sorulacak. Reklamlarla ilgili daha detaylı verilere ulaşmak için aşağıdaki gibi hesaplarınızı etkinleştirmenizde fayda var.

google hesapları etkinleştirme

Yapmanız gereken işlemler bu kadar.

Google Publisher Toolbar Kullanımı

Toolbarı yükledikten sonra tarayıcınızı kapatıp açın. Kazancınızı görüntülemek için herhangi sayfada gezinirken simgeye tıklamanız yeterli. Fakat bu şekilde sitenizdeki reklamlara ait verilerinize ulaşamazsınız.

Google Publisher Toolbar simgesine tıklayarak bu eklentiyi kullanmak istediğiniz siteleri aşağıdaki gibi listeye ekleyerek kaydetmeniz gerekiyor. Tabiki eklediğiniz sitelerin adsense hesabınızla uyumlu olması lazım.

google publisher toolbar site ekleme

Sonrasında kendi sitenize girdiğinizde adsense reklamlarınızın yeşil renklerle işaretlendiğiniz ve araç çubuğunda reklamlarınızla ilgili verilere ulaşabildiğinizi göreceksiniz.

Google Adsense Reklamlarını Engelleme

Öncelikle reklamları engellemeden önce, reklam veren siteyle ilgili araştırma yapmanızda fayda var. Reklamların TBM oranlarını öğrenmenin şuan için herhangi bir yolu bulunmuyor. Fakat reklam verenin sitesini ziyaret ettiğinizde sitenin kurumsallığı, tasarımı, e-ticaret kategorisi ve kazancı konusunda bir takım fikirler edinebilirsiniz.

Gelelim Google Publisher Toolbar ile reklamları engellemeye, öncelikle engellemek istediğimiz reklamların detaylarına ulaşmanız gerekiyor bunun için Google Publisher Toolbar’da reklam detayları simgesine tıklayın.

adsense reklam detayları

Açılan pencerenin sol alt kısmında reklam veren siteyi engelleyebileceğiniz bir bölüm bulunuyor. İsterseniz reklamla ilgili görüşlerinizi de bildirebilirsiniz.

adsense reklamlarını engelleme

Google Publisher Toolbar ile yaptığınız değişikliklerin Google Adsense ve Analytics ekranlarında görüntüleneceğini ve gerekli düzenlemelerin buralardan da yapılabileceğini unutmayın.

İlginizi Çekebilir!

title ve seo

Title (Başlık) Etiketi ve Seo İçin Önemi

Title etiketi web sayfasının başlığını belirten bir html etiketidir ve Seo açısından çok önemli bir …


2 Yorumlar

  1. Bir ara denemiştim ama kullanışlı gelmemişti. konsoldan daha kolay işlem yapılabiliniyor ama işine yarayanlar olacaktır. Açıklamalar için teşekkürler.

  2. Yayıncı verileri alınırken hata oluştu. hatası veriyor neden acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.