Anasayfa / Web Tasarım / Google Analytics’e Yeni Rakip Yandex Metrica
yandex metrica

Google Analytics’e Yeni Rakip Yandex Metrica

Geçtiğimiz 3 yıl içerisinde Türkiye pazarına girmiş olan Yandex, başlangıçta %1 olarak açıklanan pazar payının oldukça üstüne çıkmayı başardı. Bununla birlikte dünyada da etkinliğini artmaya devam ediyor. Google ile olan rekabeti doğrultusunda, daha kaliteli hizmet sunmak zorunda olan firma kullanıcılardan olumlu not almaya devam ediyor. Sunduğu hizmetlerin en başarılı örneği ise Metrica. Temelde Google Analytics gibi ziyaretçiler ilgili verileri ölçmeye yarayan Metrica, Web Webvisor hizmetiyle Google’a oranla bir adım öne çıkmayı başarıyor.

Peki nedir bu Webvisor? Sitenizin ziyaretçilerine ait verileri video formatında görüntülemenize olanak sağlayan bir sistemdir. Site üzerindeki oynatıcıyı kullanarak, ziyaretçilerinizin fare hareketleri, sayfa gösterimleri, tıklamalar, site içeriğinizin kopyalanıp kopyalanmadığı gibi verilere ulaşabiliyorsunuz. Google Analytics’te olduğu gibi, bir Yandex hesabıyla bu hizmetten ücretsiz faydalanmanız mümkün. Analytics verileri 1 günlük bir gecikmeyle sunarken, Metrica site verilerini 10 dakika gibi kısa bir sürede güncelleyerek kullanıcılara sunabiliyor.

Yandex Metrica Kurulumu

Daha önce Metrica’yı denememişler için, Metrica kurulum ve kullanım olarak gayet basit tasarlanmış. Eğer bir Yandex hesabınız yoksa öncelikle bir hesap oluşturun. Daha sonra Metrica anasayfasından Sayaç Ekleyin butonuna tıklayın.

metrica anasayfa
Metrica Anasayfa

Karşımıza gelen ekranda siteyle ilgili temel bilgileri girmemiz isteniyor, Yandex detaylarla bizi bunaltmıyor. Sözleşmeyi kabul edip, Devam Et deyip bir sonraki adıma geçiyoruz.

metrica genel
Metrica Genel Bilgiler

Bu kısımda bize sitemizin body tagları arasına bir sayaç kodu eklememiz isteniyor. Zaten web tasarım ile uğraşıyorsanız bu duruma aşinasınızdır. Hazır sistemler kullanıyorsanız bunu yapan özel eklenti ve araçlarda mevcut. Eğer yukarda bahsettiğim Webvisor teknolojisini kullanmak istiyorsanız kodu kopyalamadan, bu seçeneği işaretlemeyi unutmayın.

metrica sayaç
Metrica Sayaç Kodu

Kodu sitemize kopyaladıktan sonra işlem tamamlanmış oluyor. Sayfanın alt kısmında ki Kaydet butonuna tıklayarak işlemi sonlandırıyoruz. En geç 10 dakika sonra Yandex sitemizden verileri almaya başlayacaktır.

Metrica Kullanımı ve Raporlar

Metrica sayfamızda bulunan Sayaçlar bölümüne girerek, site istatistiklerimizi görüntülemeye başlayabiliriz. Metrica tüm işlemleri tekbir üst menü içerisinde toplamayı başarmış, nerede ne var diye arayıp durmuyorsunuz. Kullanımı hızlı ve basit, bu yüzden menüleri teker teker anlatmak gereksiz olacağı için bahsetmiyorum bile. Analytics ile görüntüleyebileceğiniz site istatistiklerinin hepsine Metrica ile de ulaşabiliyorsunuz.

metrica menü
Metrica Menü

Webvisor beklentilerimin üstünde, çok dikkat çekici bir özellik olduğu için kısaca değineceğim. Davranışlarà Webvisor linkine tıkladığınızda, yönlendirileceğiniz sayfada ilgili butonları kullanarak ziyaretçilerinizin neler yaptığını görüntüleyebilirsiniz.

metrica webvisor
Metrica Webvisor

Peki, önemli bir soru daha, Google Analytics mi, Yandex Metrica mı? Özellikle e-ticaret kullanıcıları için bu sorunun cevabı basit, Yandex Metrica. Ancak bir blog kullanıcısıysanız ve uzun yıllardır sitenizi takip ediyorsanız Google Analytics işinizi görecektir. Raporlamalar, sayfa geçişleri gibi özellikler bakımından Yandex Metrica hızıyla bir adım öne çıkıyor. Metrica’nın tahmin özelliği de kullanılmaya değer, dün ve bugünkü istatistiklerinizi karşılaştırarak bir sonraki gün için tahmini verileri size sunuyor. Bu sayede, beklentileri ne kadar karşıladığınızı test etmeniz mümkün.

İlginizi Çekebilir!

title ve seo

Title (Başlık) Etiketi ve Seo İçin Önemi

Title etiketi web sayfasının başlığını belirten bir html etiketidir ve Seo açısından çok önemli bir …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.