Anasayfa / Web Tasarım / E-Ticaret Siteleri için İpuçları
e-ticaret

E-Ticaret Siteleri için İpuçları

Arama motorlarında yapılan aramalar sonucunda ilk sıralarda yer almak, işlek bir caddenin en iyi yerindeki mağazalardan birine sahip olmakla eşdeğerdir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, günümüzde insanlar doğrudan site adresleri girmek yerine arama motorları kullanarak ürün, kalite ve fiyat araştırması yapıyorlar. Arama motorunu mağazaya sürekli müşteri çeken, iyi bir tezgahtar olarak düşünebilirsiniz. Eğer e-ticaret ile ilgileniyorsanız, aşağıdaki ipuçları çoğu zaman gözden kaçırdığımız noktalara değiniyor.

Ürün açıklamalarını detaylandırın.

Özellikle giyim ve aksesuar üzerine bir site sahibiyseniz, ürün açıklamalarına fazlasıyla önem vermeniz gerekiyor. Ürün açıklamasını eksik, hatalı yazan ya da hiç yazmayan sitelerin google aramalarında üst sıralarda yer alması hayal olarak görülüyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, ürün açıklamasının, ürünle ilgili aramalarda kullanılan etiketleri içermesi. Yani sadece görsellerin üzerine yazılan ürün tanıtımları yeterli olmuyor. Ürün özelliklerinin detaylı bir şekilde, imla ve noktalama işaretlerine dikkat edilerek yazılması gerekiyor.

Kullanıcı yorumlarına önem verin.

İnsanlar ürün açıklamalarına oranla kullanıcıların yorumlarına daha fazla önem veriyor. Bu yüzden ürünlerinizin altında kullanıcı yorumlarının bulunduğu bölümlerin olmasına dikkat edin. Ziyaretçilerinizi teşvik ederek, bu bölüme yorum yapmalarına olanak sağlayın. Olumsuz yorumları kaldırmadan önce mutlaka sorunu çözmeye çalışın.

Tüketici beklentilerini önemseyin.

Tüketicilerin sitenizden beklentisini de unutmamalısınız. Sitenin kullanılabilirliği, sayfaların yüklenme hızı, ürün görsellerinin çözünürlüğü, oldukça önemlidir. Ayrıca müşteri memnuniyeti ve olumlu yorumlamalar açısından müşteri şikayetlerini ve isteklerini mutlaka ilk gündem maddeniz olarak değerlendirmelisiniz. Müşterileriniz sizi göremedikleri için merak ettikleri konular hakkında çabuk cevap almak isteyeceklerdir. Aynı zamanda iletişim bilgilerinizi de ziyaretçilerinizin kolay ulaşabileceği bölümlerde tutmalısınız.

Arama motoru dostu olun.

Sitenizdeki ürün sayfalarının title, description ve keywords taglarına özen gösterin. Arama motorları bu üç etikete çok fazla değer verdikleri için bunları planlayarak oluşturmak önemlidir. Benzer ürünler için diğer sitelerde kullanılan anahtar kelimeleri inceleyin ve ürünü en iyi tanımlayan kelimeleri seçin. Ayrıca anahtar kelimelerin arama motorlarında ne sıklıkla arandığını ölçmek için Google Adwords anahtar kelime planlayıcısını kullanın.

Görseller ile ziyaretçi çekin.

Sitenizdeki ürün resimlerini mümkünse kendiniz çekin ve optimize ederek sitenize ekleyin. Google görsel aramalarında üst sıralarda yer almak için resimlerinizde mutlaka alt tagı kullanın. Birçok ziyaretçi google görsellerinde arama yaparak beğendikleri ürünlerin sitesini ziyaret etmektedirler.

Sosyal medyayı ihmal etmeyin.

Sosyal medya sitenizin insanlar arasında tanınmasında ve marka algısı oluşturmada biçilmiş kaftan. Ayrıca bu kanallar aracılığıyla beklendiğinizden daha büyük bir kitleye ulaşmanız mümkün. Ürününüzü alıp beğenen kişilerin bu kanallar aracılığıyla sizi diğer kişilere tanıtması vereceğiniz reklamlardan daha büyük bir etki yaratacaktır.

Eğer e-ticaret sektörüne henüz adım atmamışsanız E-Ticaret Sektörü Başlangıç Rehberi adlı makalemizi okuyun.

İlginizi Çekebilir!

title ve seo

Title (Başlık) Etiketi ve Seo İçin Önemi

Title etiketi web sayfasının başlığını belirten bir html etiketidir ve Seo açısından çok önemli bir …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.