Anasayfa / Web Tasarım / Adsense Reklam Yerleşim Rehberi
google adsense

Adsense Reklam Yerleşim Rehberi

Sitenizden adsense aracılığıyla reklam yayını yapıyorsunuz ama istediğiniz tıklama oranına bir türlü ulaşamıyorsanız yazımı dikkatle okumanızı tavsiye ederim. İnternet üzerinde adsense reklam yerleşimiyle ilgili bir çok konu olmasına rağmen bu tavsiyeleri uyguladığınızda reklam gelirinizin artmak yerine azaldığına şahit olmuşsunuzdur. Bunun temel sebebi her sitede kullanılan tema ve site içeriğinin farklı olmasıdır. Sitenin yapısına göre reklam yerleşimi ve reklam birimi özellikleri (boyut, renk, yazı tipi v.b) dikkatlice ayarlandığı takdirde reklam gelirinizde artma olacaktır. Şimdi konuyla ilgili önerilere göz atalım.

Reklam mı, İçerik mi?

Öncelikle şunu belirteyim Türkler reklamlara tıklamamak için büyük çaba sarfederler. Bu sebepten reklamları içeriğin bir parçası gibi göstermek önemlidir. Ortada kocaman ben reklamım diye bağıran bir reklam birimine yüksek oranda tık almayı beklemeyin. Reklamları birden çok görselin bulunduğu post içerisine görsellerle aynı boyutta olacak şekilde eklemeye çalışın. Çok büyük, sayfanın okunabilirliğni düşüren ve hassas kategoriler içeren reklamların ziyaretçi kitlenizi azaltacağınızı da unutmayın.

Tema Seçimi ve Kazanç Oranı İlişkisi

Eğer wordpress gibi hazır sistemler kullanıyorsanız, adsense optimizasyonu yapılmış responsive temaları seçmenizde fayda var. Her ne kadar eklentiler ile reklam yerleşimi yapsanızda bazı durumlarda bu eklentilerde yeterli olmayabiliyor. Özellikle mobil görünümde responsive temalar reklam birimlerini sorunsuzca göstermeli ve dokunmatik ekranda ziyaretçinin tıklama olasılığı yüksek olan kısımlara reklma birimlerini yerleştirmelidir. Eğer adsense ile ilgili birçok deneme yapmanıza rağmen sonuç alamadıysanız, sorunun tema seçiminden kaynaklanma olasılığını göze almanızı tavsiye ederim.

Reklam Boyutu ve Yerleşimi

Adsense kazancınızı etkileyecek önemli faktörlerden bir tanesi reklam boyutu, biçimi ve reklamın site içerisindeki yerleşimidir. Konuyu maddeler halinde özetlersek;

  • Google’ın tavsiye ettiği birimler 300×250, 336×280, 728×90, 300×600 reklamlardır. Tıklama oranının düşük olmasını beklediğiniz yerlerde bu birimleri kullanırsanız sayfa gösterimlerinizden daha fazla kazanç sağlayabilirsiniz.
  • Benim tavsiyem 728×90 leaderboard birimini en tepeye değilde içeriğin üst kısmı veya üst menünün altına yerleştirmeniz, bu şekilde bir yerleşim birime tıklama oranını 2 kat arttıracaktır.
  • Eğer kadın, yemek, moda, sağlık gibi kategorilerde yayın yapan bir siteniz varsa 336×280 reklam birimini sol içerik başlangıcına yerleştirin. Bu tarz sitelerde en dikkat çekici bölge bu kısımdır.
  • Reklam birimi çerçevesini ve arkaplanını, zemin arkaplanına uyacak şekilde ayarlamak tıklama oranını %15 civarında artırır.
  • Görsel veya metin reklamları arasında kazanç bakımından bir fark bulunmamaktadır.
  • Bazı reklam birimlerinin mobile görünüme uygun olmadığını unutmayın. Bu konuyla ilgili https://support.google.com/adsense/answer/6002621?hl=tr adresine göz atın.
  • Aşağıdaki reklam yerleşim bölgelerini inceleyin. Kırmızı renk tonu koyulaştıkça reklamların dikkat çekme oranına bağlı olarak tıklama oranıda artmaktadır. Reklamlarınızı bu bölgelere yerleştirmeniz kazancınızı arttıracaktır.

adsense reklam yerleşimi

[quote_center]Denemekten Korkmayın![/quote_center]

Çok farklı konularda yayın yapan, farklı tasarımlarda siteler bulunmaktadır. Her hafta farklı boyutta ve yerleşimde olacak şekilde reklam birimlerini değiştirin. Haftalık olarak yapmış olduğunuz yerleşimin ve kazancınızın istatistiğini çıkarın. 2 ay sonunda en uygun yerleşimi kendiniz belirleyecek duruma geleceksiniz.

İlginizi Çekebilir!

title ve seo

Title (Başlık) Etiketi ve Seo İçin Önemi

Title etiketi web sayfasının başlığını belirten bir html etiketidir ve Seo açısından çok önemli bir …


Bir Yorum

  1. sizin mobil reklamlar kötü mesela

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.