Anasayfa / Web Tasarım / Adsense Reklam Platformunu Tanıyalım
adsense

Adsense Reklam Platformunu Tanıyalım

Google Adsense web site sahiplerinin siteleri üzerinde, google reklamlarını göstererek para kazanabileceği bir reklamcılık hizmetidir. Ücretsiz şekilde kayıt olduktan sonra, kaydınız onaylandığı andan itibaren, sitenize gelen ziyaretçi trafiği üzerinden belirli bir gelir elde etmeniz mümkün olur. Ayrıca sitenizde göstermek istediğiniz reklamları seçebilir, türlerini değiştirebilir ya da görünüşlerini özelleştirebilirsiniz. Google Adsense’e http://www.google.com/adsense/start/ linkinden ulaşmak mümkün.

Google Adsense üyeliğimi nasıl oluşturacağım?

Öncelikle Google Adsense’ e üye olabilmeniz için 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor. Daha sonra kendinize ait bir google hesabı ile adsense’e üyelik başvurusunda bulunabilirsiniz. Üyelik sistemi 2 aşamadan oluşuyor.

adsense giriş
Adsense Giriş Sayfası

Birinci Aşama: Bu aşamada google bizden kendimiz ve sitemizle ilgili temel bilgileri istiyor. Bunlar hesap sahibinin adı soyadı, epostası, adresi, sitenin adresi gibi bilgiler. Bu bilgileri doldurarak formu yolladıktan sonra üç gün içerisinde ilk aşama sonuçlanarak size bilgi veriliyor. Eğer siteniz google politikalarına aykırı değilse ve siteye yeterli içerik eklemişseniz başvurunuz onaylanıyor. Bu onaylama işlemi google botları tarafından gerçekleştiriliyor.

İkinci Aşama: Birinci aşamayı geçtiğiniz takdirde Adsense paneliniz aktif hale geliyor. Panelde öncelikle My Ads (Reklamlarım) kısmından sitenize ekleyeceğiniz reklamı oluşturmalısınız. Reklamı bu aşamada istediğiniz boyutta ve şekilde oluşturabilirsiniz. Reklamı oluşturduktan sonra size verilen kodu sitenizde reklamın görünmesini istediğiniz yere kopyalıyorsunuz. Sizin yapacağınız işlem burada bitiyor, google mühendisleri sitenizi inceleyecek ve size dönüş sağlayacaktır. Bu işlem genelde 1 hafta içerisinde sonuçlanıyor. Hesabınız tamamen onaylanana kadar eklediğiniz kodu sitenizden kaldırmayınız, onaylandıktan sonra istediğiniz gibi reklamlarınızı biçimlendirebilirsiniz.

Sitemde görüntülenecek reklamlar neye göre belirleniyor?

Sitenizde görüntülenecek reklamların kategorilerini belirleyebilirsiniz. Sitenizin içeriği, ziyaretçilerinizin google aramaları, kullanıcıların bilgisayarlarında bulunan çerezler reklam gösterimlerine etki etmektedir. Ayrıca Google kendi algoritması ile ziyaretçilere en uygun reklamları göstermeye çalışacaktır. Bunun temel nedeni, tıklanılabilirlik oranını artırmaktır. Bu sayede hem kullanıcı hem de Google bu işten yeterli düzeyde para kazancı sağlar.

Bu reklamlardan nasıl para kazanıyorum?

Google Adsense ile Adwords birbiriyle bağlantılı çalışan hizmetler. Adwords yardımıyla reklam vermek isteyen kişiler reklam ve bütçe oluşturup reklamlarını sisteme kaydediyorlar. Adsense hesabı olanlar ise bu reklamları yayınlayarak para kazanabiliyor. Adsense reklam gösterimlerine, reklamlara tıklanma oranlarına, tıklanan reklamın bütçesine göre tahmini kazançları panel üzerinde size gösteriyor. Biriken paranız belli bir miktara ulaştığında paranızı banka çeki ya da havale ile alabiliyorsunuz.

Adsense üzerinden ban yememek için nelere dikkat etmeliyim?

Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta Adsense üzerinden ban yememek. Bunun için yapacaklarınız aslında çok basit. Adsense’in en fazla üye banlama sebeplerini sıralayacak olursak;

 • Reklam kodlarının hatalı olarak yerleştirilmesi,
 • Tıklanmayı zorlayıcı ifadeler,
 • Kopya içerikler,
 • Pornografik içerikler,
 • Telif haklarının ihlali,
 • Yetersiz site ziyaretçisi
 • Aynı site üzerinden iki Adsense hesabı açılması,
 • Spam içerik üretimi,
 • Hesap sahibinin geçersiz tıklamalarının fazla olması,
 • Adsense reklam kodlarıyla oynamak şeklinde sıralanabilir.

Sitenizin bol Adsense kazançları getirmesi dileğiyle…

İlginizi Çekebilir!

title ve seo

Title (Başlık) Etiketi ve Seo İçin Önemi

Title etiketi web sayfasının başlığını belirten bir html etiketidir ve Seo açısından çok önemli bir …


Bir Yorum

 1. Ben siteme birtürlü yerleştiremedim reklamı 🙁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.