Anasayfa / Php / WordPress Tema Yapımı: Dosya ve Dizin Yapısı
wordpress tema yapımı

WordPress Tema Yapımı: Dosya ve Dizin Yapısı

WordPress ile tema yapımı derslerinin ikincisi, sürekli ihtiyaç duyacağımız dosya ve dizinlerin ne işe yaradığını öğrenmek olacak. Öncelikle tema klasörü oluşturmakla işe başlayacağız. WordPress’te tüm temalar wp-content-themes klasörü altında depolanır, bu nedenle bizde geliştirmek istediğimiz temaya bir isim vererek buraya bir klasör oluşturacağız.

Tema klasörü altına ihtiyaç duyduğumuz tüm php, html, css, javascript dosyalarını oluşturabilirsiniz, fakat bazı dosyalar wordpress için özel anlamlar taşımaktadır. Aşağıdaki resimde örnek bir wordpress teması gözükmektedir.

wordpress dosya ve dizin yapısı

Aşağıdaki listede wordpress için özel anlam taşıyan tema dosyalarına değineceğim.

style.css: Temanızın ana css dosyasıdır, bu dosya mutlaka tema klasörünün kök dizini içerisinde bulunmalıdır. Eğer birden fazla css dosyanız varsa diğer dosyaları klasör oluşturarak içerisine koyabilirsiniz. Ayrıca style.css dosyası temanızla ilgili bilgileri (tema adı, yazarı, lisans bilgileri v.b) de içerir, bu bilgiler stil dosyasının üst kısmına yorum satırı olarak eklenir. Aşağıda örnek bir style.css dosyası başlangıcı görünmekte.

/*
Theme Name: Helix Theme
Author: Kutlay Işık
Version: 1.0
Licence: GNU General Public Licence
Tags: teknoloji, responsive, blog
*/

index.php: Bu dosya temanın ana şablonudur. Bir wordpress teması için minimum style.css ve index.php dosyalarının bulunması gerekir. Eğer sitede ayrıca önsayfa, kategori sayfası, içerik sayfası gibi sayfalar oluşturulmamışsa wordpress içeriği göstermek için bu şablondan faydalanır. Örnek bir index.php sayfasını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

functions.php: Bu dosya temanızın ayarlarının bulunduğu sayfadır. Kullanılacak css, javascript dosyaları ekleme, öne çıkarılmış görsel desteği, arkaplan desteği, eklenen resimleri boyutlandırma, devamını oku kısmının kaç kelimeden oluşacağı gibi ayarlar bu dosya içerisinden ayarlanır.

front-page.php: Sitenizin ana sayfasının şablonudur. Ana sayfa tasarımı diğer sayfalardan genellikle farklı olduğu için sıklıkla kullanılır. WordPress front-page.php dosyasını gördüğü zaman hiçbir ayar yapmaksızın ana sayfaya bu şablonu çağırır.

single.php: İçerik göstermek için kullanılan şablondur. Tekbir sorgu çağrıldığı zamanda bu sayfa gösterilir. WordPress yönetim panelinde oluşturduğunuz her post(yazı) bu şablon da gösterilir.

category.php: WordPress’de içerikler kategorilere ayrılmıştır. Bir kategoriye tıkladığınızda karşınıza gelen tasarım bu dosya şablonudur.

comments.php: Her tekil yazının alt kısmında bulunan yorumlar ve yeni bir yorum yazmak için oluşturulmuş form bu şablon içerisinde bulunur.

author.php: WordPress’te içerik oluşturan yazarlara ait postların görüntülendiği şablondur. Tasarımı genellikle category.php şablonuna benzer.

tag.php: WordPress’te genellikle içeriği sınıflandırmak için kullanılan etiketlerin şablonudur. Tasarımı genellikle category.php şablonuna benzer.

search.php: WordPress’te arama yaptığınızda arama sonuçlarının geldiği şablondur. Tasarımı genellikle category.php şablonuna benzer.

Yukarıda ki şablonlar wordpress’te temel olarak kullanılan şablonlardır, başlangıç aşaması için bunları bilmek yeterlidir. Bunlarla birlikte sitede değişmeyen bölümler (footer, header, sidebar v.b) için ayrıca php dosyalarının oluşturulması gerekir.

header.php: Header sayfaların üst kısmında bulunan kısımdır. Logo, arama çubuğu, üst menü genellikle bu dosyanın içerisinde bulunur. header.php sayfası ihtiyaç duyulduğunda yukarıdaki belirtilen şablonların içerisinden aşağıdaki şekilde çağrılabilir.

sidebar.php: Sidebar sitenin genellikle sağ ve sol kısmında bulunan alandır. İçerisinde kategoriler, arşiv sayfaları, sosyal medya bağlantıları gibi bölümler bulunabilir. sidebar.php sayfası ihtiyaç duyulduğunda yukarıdaki belirtilen şablonların içerisinden aşağıdaki şekilde çağrılabilir.
footer.php: Footer sayfanın en alt kısmında bulunan alandır. İçerisinde temayla ilgili bilgiler, copyright ve tasarıma göre istenilen bölümler eklenebilir. footer.php sayfası ihtiyaç duyulduğunda yukarıdaki belirtilen şablonların içerisinden aşağıdaki şekilde çağrılabilir.
Wordpress içerisinde en çok ihtiyaç duyulan dosya ve şablonların ne amaçla kullanıldığını açıklamaya çalıştım. Bir sonraki yazım wordpress postlarını veritabanından çekmek ve diğer ihtiyaç duyulan metotlar hakkında olacak.

İlginizi Çekebilir!

dompdf

DomPDF Türkçe Karakter Sorunu ve Çözümü

Laravel ile proje geliştirirken raporlama işlemi için DomPdf kullanmam gerekti. Her şey güzel sorun yok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.