Anasayfa / Php / Laravel Dosya ve Dizin Yapısı
laravel dersleri

Laravel Dosya ve Dizin Yapısı

Laravel ile ilgili bir önceki yazımda kurulumu gerçekleştirmiştik. (Laravel kurulumu isimli yazıyı görmek için tıklayın. ) Şimdi ise kurulumdan sonra, hazır şekilde gelen dosya ve dizin yapısını inceleyeceğiz. Aslında ilk başlarda dizin yapısı biraz karmaşık gibi görünse de bir süre sonra alışıyorsunuz.

laravel dosya ve dizin yapısı

Yukarıda ki resimde görüldüğü üzere StokTakip isminde bir proje oluşturduk. Şimdi dizin yapısı hakkında kısaca bilgi verdikten sonra en fazla kullanacağımız dizinleri göstereceğim. Fakat bundan önce MVC (Model-View-Controller) tasarım deseni ile çalışmadıysanız. Model-View-Controller Nedir? isimli yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Laravel Dizin Yapısı

app dizini: Bu dizin adından da tahmin edebileceğiniz üzere uygulamanızın çalışması için gerekli olan temel kodları içerir. Model ve Controller’ın hepsi bu dizin altında bulunur.

bootstrap dizini: Bu dizinde otomatik yüklenmesi gereken önyükleme ve yapılandırma dosyaları bulunur. Ayrıca performans optimizasyonu sağlamak için gerekli cache önbellek dosyaları da burada saklanır. Bu dizinin tasarım için sıklıkla kullandığımız bootstrap ile ilgisi bulunmamaktadır.

config dizini: Ayar ve yapılandırma dizini, adından da anlaşılacağı üzere, uygulamanızın yapılandırma dosyalarının tümünü içerir. Uygulamanın çalışması için temelde gerekli olan temel ayarlar, veritabanı, session, mail gibi ayarların hepsi ayrı dosyalar halinde bu dizinde saklanır.

database dizini: Veritabanı ile ilgili tüm işlemlerin saklandığı dizindir. Veritabanı tablolarınızı buradan oluşturabilir ve düzenleyebilir, tabloları otomatik olarak verilerle doldurabilirsiniz. Yani sürekli olarak uygulama geliştirirken mysql veya phpmyadmine giderek işlem yapmak zorunda değilsiniz.

public dizini: Ortak dizin, uygulamanıza giren tüm isteklerin giriş noktası olan index.php dosyasını içerir. Bu dizinde ayrıca Resim, JavaScript ve CSS gibi dosyalarınızı da tutabilirsiniz.

resources dizini: MVC deseninin View (Görünüm) ile ilgili dosyalarını barındırır. Ayrıca LESS, SASS veya JavaScript gibi derlenmemiş öğelerde burada tutulur.

routes dizini: MVC deseninde yönlendirme işlemleri veya rota (routing) için gerekli olan dosyaları içerir. Varsayılan olarak, Laravel ile birlikte üç rota dosyası bulunur: web.php, api.php ve console.php. web.api dosyasını sıklıkla kullanacağız.

storage dizin: Bu dizinde derlenmiş şekilde tutulan görünüm ( View), dosya tabanlı tutulan session ve cache verileri ile log dosyaları bulunur.

test dizini: Adından da anlayacağınız üzere uygulamanızın deneme aşamasında kullanacağınız testleri içeriri. PHPUnit framework yapısını kullanır.

vendor dizini: Bu dizinde Composer’ın otomatik olarak indirdiği dependencies (bağımlılıklar) bulunur.

.env dosyası: Bu dosyada uygulamanın çalışabilmesi için gerekli uygulama, veritabanı ve mail server gibi ayarlar bulunmaktadır. Hızlı bir başlangıç yapmak için veritabanı bilgilerini girilmelidir.

laravel dosya ve dizinler

Yukarıda ki resimde sıklıkla kullanacağımız Model, View, Controller ve Route dizinlerinin yerlerini gösterdim. Ayrıca .env dosyası içerisinde veritabanı ile bağlantı kurmak için gerekli ayarları basit şekilde yapabilirsiniz.

Laravel dosya ve dizin yapısını basit şekilde anlatmaya çalıştım. Zaten Laravel ile uygulama geliştirmeye başlayınca bu dosya ve dizinlerin ne işe yaradığını ayrıntılı olarak öğreneceksiniz. Bir sonra ki Laravel dersimizde görüşmek üzere.

İlginizi Çekebilir!

dompdf

DomPDF Türkçe Karakter Sorunu ve Çözümü

Laravel ile proje geliştirirken raporlama işlemi için DomPdf kullanmam gerekti. Her şey güzel sorun yok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.