Anasayfa / Java / Ubuntu Üzerine Java ve Eclipse Kurulumu
ubuntu

Ubuntu Üzerine Java ve Eclipse Kurulumu

Bu yazımda ubuntu işletim sistemi üzerinde java ile yazılım geliştirmek için gerekli olarak java jdk ve eclipse programlarının kurulumunu anlatacağım. Ubuntu kullanmaya yeni başlayanlar için bu yükleme işlemi büyük sorun olabilmekte.

Java JDK/JDE Kurulumunun Yapılması

Öncelikle şunu belirteyim iki farklı java dağıtımı bulunmaktadır. Burada Ubuntu’ya yeni başlayanlar için kurulumu daha basit olan, Open JDK paket kurulumu anlatılacaktır.

Kurulum işlemine başlamak için Terminal veya Uçbirim adında ki komut istemcisini çalıştırıyoruz. Terminali başlatmak için Ctrl+Alt+T kısayol kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Sonrasında sırayla aşağıdaki komutları kullanarak Java kurulumunu gerçekleştiriyoruz.

Ubuntu update paketlerinin yeni sürümleri hakkında listeleri günceller.

Varsayılan Java JRE (Java Runtime Environment) paketlerini internet üzerinden bularak ilgili dizine yükler. JRE, Java programlarını çalıştırmak için gerekli paketleri içerir.

Varsayılan Java JDK (Java Development Kit) paketlerini internet üzerinden indirerek gerekli dizine kurar. JDK, Java ile uygulama geliştirmek için gerekli olan paketleri içerir. Varsayılan Java paketi, şuan için 1.7.0_75 ‘tir. Evet kurulumumuz tamamlandı, Java versiyonunuzu öğrenmek için aşağıdaki satırı yazabilirsiniz.

java version
Terminal Ekranında Java Versiyonunun Sorgulanması

Eclipse Programının Kurulması

Java ile uygulama geliştiren herkesin mutlaka bildiği Eclipse programının kurulumu oldukça basittir. Öncelikle https://eclipse.org/downloads/ adresine giriyoruz.

eclipse download
Eclipse Download Ekranı

Yukarıdaki ekran görüntüsüne dikkat ettiyseniz birçok Eclipse yükleme paketi olduğunu görürsünüz. İsterseniz diğer paketlerin işlevlerinide ihtiyaç duyduğunuzda sonradan Eclipse’ye ilave edebilirsiniz.

Eğer Java ile internet tabanlı uygulamalar geliştirmek istiyorsanız Java EE’ yi, masaüstü uygulamaları ve temel sınıflar ile çalışacaksanızda Java Developers paketini indirmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Ekran görüntüsüne dikkat ettiyseniz şuanki Eclipse versiyonu 4.4.1, kod adı ise Luna, eski versiyonlarıda indirebilmenize rağmen son versiyonu indirmenizde fayda var. Ubuntu kurulumunuza göre Linux 32 veya 64 bit seçeneklerinden birini seçip tar.gz uzantılı dosyayı bilgisayarımıza indiriyoruz.

İndirdiğiniz dosyayı çift tıklayarak açtığınızda Ubuntu arşiv yöneticisi programı otomatik olarak dosyayı açacak ve aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız.

ubuntu arşiv yöneticisi
Ubuntu Arşiv Yöneticisi

Aynı Winrar programında olduğu gibi Eclipse klasörünü yüklemek istediğiniz bir yere çıkartarak, kurulum yapmadan programı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Eğer yüklemeyle ilgili takıldığınız bir yer olursa sorularınızı yorum olarak bana iletebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!

stack veri yapısı

Stack (Yığıt) Veri Yapısı

Stack, Last In First Out (LIFO) yani son giren ilk çıkar mantığıyla çalışan basit bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.