Anasayfa / Java / Maven Nedir, Nasıl Kurulur?
maven nedir

Maven Nedir, Nasıl Kurulur?

Maven, Java ile proje geliştirenlerin vazgeçilmezlerinden biri olmakla birlikte proje geliştirme adımlarını basitleştirmek için kullanılmaktadır. Birçok kullanışlı yönü bulunmakla birlikte benim içinen önemli özelliği  projeye eklenmesi gereken jar dosyalarının otomatik olarak  repository (depo) alanından download edilerek projeye eklenebilmesidir. El ile jar dosyaları projeye eklendiğinde bu jar dosyalarının bağımlı oldukları jar dosyalarının da eklenmesi gerekir. Tabi bu bağımlılıkların neler olduğunun bilinmesi ve takip edilmesi zordur. Maven ise gerekli tüm jar dosyalarını ve bu jar dosyalarının bağımlı olduğu diğer jar dosyalarını projeye otomatik ekler. Ayrıca projenin bağımlılıkları tek bir pom.xml içerisinden yönetilebilir.

Maven, Eclipse içerisine entegre edilmiş bir şekilde gelmektedir. Fakat kullanmaya başlamak için Maven’i internetten indirerek kurulumunun yapılması gerekir. https://maven.apache.org/download.cgi adresinden Apache Maven indirilebilir.

Maven’in sorusuz şekilde kurulabilmesi için öncelikle Java Home, Path ve Classpath ayarlarının düzgün yapılmış olması gerekir. Eğer bu adımları yapmadıysanız http://www.kodlamamerkezi.com/java/java-jdk-ve-eclipse-kurulumu/ konulu yazımı inceleyebilirsiniz.

Bu adımları tamamladıysanız Bilgisayar Sistem Özellikleri> Gelişmiş>Ortam Değişkenleri sekmesine tekrar gelerek aşağıdaki şekilde Maven dosyalarının bulunduğu dizini MAVEN_HOME değişkeni olarak ekleyin.

maven kurulumu 1

Daha sonra Path Değişkenini aşağıdaki ekranda görüldüğü şekilde düzenleyin.

maven path ayarları

Kurulum tamamlandı Maven’in düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için Win+R ye basarak cmd yazıp konsol ekranına gelin. mvn –v yazdıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaştıysanız kurulum sorunsuz tamamlanmış demektir.

maven kurulum

Eğer hata mesajı aldıysanız önceki adımları kontrol ederek kurulumu tekrar yapın.

Artık Eclipse’yi açıp yeni bir maven projesi oluşturabilirsiniz. Bir sonraki yazımda Maven projesi oluşturma, maven ayarları ve kullanımı konusunu ele alacağım. Kolay gelsin.

İlginizi Çekebilir!

stack veri yapısı

Stack (Yığıt) Veri Yapısı

Stack, Last In First Out (LIFO) yani son giren ilk çıkar mantığıyla çalışan basit bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.