Anasayfa / Java / Java Timer (Zamanlayıcı) Kullanımı
java timer

Java Timer (Zamanlayıcı) Kullanımı

Tüm programlama dillerinde olduğu gibi Javada’da, belirli görevlerin istenen zamanlarda çalıştırılmasını sağlayan ya da bir görevi tekrarlı bir şekilde çalışması için planlayan sınıflar bulunmaktadır.

[quote_center]Java’da zamanlayıcı işlevlerini Timer ve TimerTask sınıfları birlikte yürütür.[/quote_center]

Timer sınıfı, bir kod bloğunun ne zaman ve ne sıklıkta çalıştırılacağını belirler. Bu sürecin planlanması Timer sınıfı içerisindeki schedule() metodu ile yapılır. Planlanan görev ise TimerTask’ın bir örneğidir, yani zamanı geldiğinde yapılacak tüm işlevler TimerTask sınıfının run() metodu içerisinde oluşturulur.

Yukarıda anlattığımız sınıfları bir Java uygulamasında gösterelim. Örneğimiz her 3 saniyede bir ekrana “Merhaba” yazan basit bir console uygulaması. Ekrana 5 kere “Merhaba” yazdırdıktan sonrada bir sayaç yardımı ile zamanlayıcıyı durduruyoruz. Zamanlayıcıyı durdurmak için ise cancel() metodunu kullandık.

Yukarıdaki örnekte schedule() metodunun 3 parametre aldığına dikkat edin. 1.parametre bir TimerTask örneğidir, bu Timerin hangi görevi çalıştıracağını belirler. 2.parametre belirlenen görevin ilk olarak ne kadar zaman sonra çalıştıracağını gösterir. 3.parametre ise görevin kaç saniyede bir tekrarlanacağını belirtir. Zaman birimlerinin milisaniye cinsinden olduğunu unutmayınız.

Yukarıdaki örnek basit olmasına karşın timer kullanımıyla ilgili önemli noktalara değinmektedir. Konuyla ilgili sorularınızı bana iletebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!

stack veri yapısı

Stack (Yığıt) Veri Yapısı

Stack, Last In First Out (LIFO) yani son giren ilk çıkar mantığıyla çalışan basit bir …


7 Yorumlar

  1. merhabalar.ben frameleri sırayla göstererek animasyon tarzından birşey yapmak istiyorum.bunun içinde frameleri belirli zaman aralıklarıyla çağırmak istedim ama timeri nasıl kullanacağımı bilemedm yardımcı olabilirimsizin çok acil

  2. 2 adet start 2 adet stop butonum var..

    1.start butonu timer1 çalıştırıcak 1.stop butonu timer1 durdurucak.
    2.sart butonu timer2 çalıştırıcak 2.stop butonu timer2 durdurucak.

    1 haftadır 2 timeri birbirinden bağımsız başlatıp durduramadım. ve durdurduğumda sıfırdan tekrar başlatmayı bana öğretin lütfen.

  3. pardon ama TimerTask abstract bir class olduğu için nesnesini oluşturamazsınız. Kodu yeniden düzenleyizni

  4. ben bir oyun yaptım fakat mesela 30 sn den geri geri sayacak ve bittiğinde süre doldu diyecek nasıl yapacağım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.