Anasayfa / Java / Java Projelerinde Hibernate Kullanımı
hibernate orm

Java Projelerinde Hibernate Kullanımı

Java ile veritabanı işlemleri yapıyorsanız ve hibernate ile tanışmadıysanız bu konu sizin için devrim niteliğinde olacaktır. Hibernate kısaca java nesnelerinin ilişkisel veritabanında birebir karşılığının tutulmasını sağlar. Her tutulan nesne veritabanında ki bir tabloya karşılık gelmektedir. Bu yöntem ile karmaşık sql sorgularına gerek kalmadan tablolar üzerinde her türlü işlem gerçekleştirilebilir.

Hibernate Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

  • Hibernate ile veritabanında tabloları oluşturmaya ve tabloların birbirleriyle ilişkilerini tanımlamaya gerek kalmaz.
  • Projenin bakımını ve güncellenmesini kolaylaştırır.
  • Tabloya yeni bir alan eklemek gerektiğinde kod kısmında oluşacak hatalar en aza indirilir.
  • Karmaşık sql sorguları ile uğraşmadan verilere erişim sağlanır.
  • Projenin farklı veritabanlarına taşıma işlemi basit ve hızlıdır.

Günümüzde kurumsal java uygulamalarında hibernate ve spring kullanımı standart hale gelmiştir.

Hibernate’in Java Projesine Eklenmesi

Hibernate açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir ORM’dir. Hibernate’i kullanmaya başlamak için gerekli jar dosyalarını http://hibernate.org/orm/ adresinden indirerek yada maven yardımı ile java projesine eklemeniz gerekir.

hibernate library

Yukarıdaki hibernate kütüphanelerini indirdiğiniz dosyanın içerisinde lib klasörü altında bulabilirsiniz.

Bu işlemden sonra bir tane hibernate ayar dosyası oluşturmanız gerekir. Bu dosya hibernate’in projeniz ve veritabanıyla haberleşmesini sağlayan tüm ayarların yer aldığı dosyadır. Örnek hibernate ayar dosyaları indirdiğiniz klasör içerisinde hibernate.cfg.xml adıyla bulunmaktadır.

hibernate ayarları

Yukarıdaki ayar dosyası mysql veritabanına bağlanmak için oluşturulmuştur. Proje derlendiğinde veritabanı yoksa en alttaki tablolar ve içerisindeki alanlar model nesnelerinden otomatik oluşturulur.

Aşağıda nesne bir okuldaki alanları modellemek için kullanılmıştır.

Model incelendiğinde bu nesnenin koordinatorler ve ogrenciler nesnelerinde ki bir alana karşılık geldiği görülmektedir. Bu durum ilişkisel veritabanında foreign key olarak gerçekleştirilir.

@ ile başlayan kodlar Annotations olarak adlandırılır.  Bu konuyla ilgili detaylı bir yazı yazmayı planlıyorum. O zamana kadar http://www.tutorialspoint.com/hibernate/hibernate_annotations.htm adresinde ki ingilizce açıklamalardan faydalanabilirsiniz.

Modelleme işlemini de yaptıktan sonra geriye en önemli nokta olan verilerin kaydedilmesi, çekilmesi silinmesi ve güncellenmesi işlemi kaldı.

Aşağıda veritabanı üzerinde bu işlemlerin gerçekleştirilmesi için gerekli kodları metotlar halinde gösterdim.

Hibernate’i başta anlamak biraz zor olsa da nesne tabanlı çalışan kişilerin veritabanıyla ilgili kod yazma işlemini %50 oranında azaltmaktadır. Konuya ilgili sorularınız bana iletebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!

stack veri yapısı

Stack (Yığıt) Veri Yapısı

Stack, Last In First Out (LIFO) yani son giren ilk çıkar mantığıyla çalışan basit bir …

Bir Yorum

  1. Merhabalar,
    Ben C#’da çok iyiym fakat Java Kodlamak istiyorum. Framework olarak ise HiberNate kullanmak istiyorum ama ne java nın nede Hibernate in neresinden başlayacağımı bilmiyorum bana yol gösterebilir misiniz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.