Anasayfa / Java / Java ile Veritabanı İşlemleri
java derby

Java ile Veritabanı İşlemleri

Merhaba bu yazımda, java ile temel veritabanı işlemlerini yani kayıt ekleme, kayıt silme, kayıt görüntüleme ve kayıt güncelleme işlemlerinin nasıl yapıldığını anlatacağım. Ben veritabanı olarak derby’i kullanıyorum. Siz hangi veritabanını kullanırsanız kullanın veritabanı işlemlerini gerçekleştiren kodlarda bir değişiklik olmayacaktır. Sadece veritabanına bağlantı için gerekli olan bağlantı cümlesi değişecektir. Neden derby veritabanını kullanıyorsun, diyebilirsiniz. Derby, embedded (gömülü) bir veritabanı. Yani projenizi başka bilgisayara taşıdığınızda veritabanını da proje dosyasıymış gibi yanınızda götürebiliyorsunuz, ayrıca bir kurulum yapmanıza gerek kalmıyor. Ayrıca içerisinde verileriniz yoksa 3MB lık bir alan kaplıyor. Küçük projeler için ideal diyebilirim. Son olarak projenizde hangi veritabanını kullanacaksanız ona ait jar dosyasını kütüphaneye eklemeyi unutmayın. Ben derby.jar dosyasını proje kütüphanesine ekledim.

Örneğimizi öğrenci bilgilerini veri tabanına kaydetme-görüntüleme-güncelleme ve silme şeklinde yapacağız.

Öncelikle Okul isminde bir veritabanı ve veritabanımızın içinde ogrenci isminde bir tablo oluşturalım. Ogrenci tablosunu oluşturmak için aşağıdaki sql sorgusunu kullanabilirsiniz.

Tabloyu incelediğinizde ogrnum(P.K), isim, soyisim, dyeri olarak 4 tane alanımız olduğunu farketmişsinizdir. Veritabanı oluşturma işlemi tamamlandıysa Database Explorer penceresinde aşağıdaki gibi bir ekran görüntülüyor olmanız lazım.

java derby database
Database Explorer Penceresi

Eğer sizde benim gibi derby veritabanını kullanıyorsanız, veritabanı ile işiniz bittiğinde sağ tıklayıp Disconnect diyerek bağlantıyı kesiniz.

Sürekli öğrenci bilgileriyle çalışacağımız için Ogrenci adında bir sınıf oluşturup, Getter ve Setter bloklarını yazıyoruz.

Şimdi asıl konumuz olan, java ile veritabanı işlemlerini gerçekleştiren kodlara gelelim. Tüm veritabanı işlemlerini VtIslemleri ismindeki sınıfımız aracılığıyla gerçekleştireceğimizden bu sınıfımızı oluşturuyoruz. Kodların açıklamalarını kod aralarına yorum satırı olarak ekledim.

Aralara açıklamalar eklediğim için kodlar biraz uzadı.  VtIslemleri sınıfımız kullanıma hazır, eğer veritabanıyla ilgili başka metotlar yazmak isterseniz bu sınıfın içerisine ekleyebilirsiniz. Java veritabanı işlemleriyle ilgili, her türlü soruyu bana yazarsanız cevaplamaya çalışırım.

İlginizi Çekebilir!

stack veri yapısı

Stack (Yığıt) Veri Yapısı

Stack, Last In First Out (LIFO) yani son giren ilk çıkar mantığıyla çalışan basit bir …


9 Yorumlar

 1. Selamlar hocam, bu konuyla ilgili bir noktada takıldım. Projemi java db veritabanı ile yaptım ve bitirdim. Clean and build deyip “dist” klasörüne jar olarak alıyorum, yanında lib klasöründe derbyclient de geliyor ancak taşıyabileceğim şekilde veritabanı gelmiyor. Programım hala bilmediğim bir yerdeki veritabanına bağlı kalıyor. Bu konuda bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

 2. forName(“org.apache.derby.jdbc.EmbeddedDriver”).newInstance();
  forName metod eksikligi gösteriyor

 3. Mehaba hocam ellerinize sağlık öncelikle. Ben birşey soracaktım chat programı yapacam fakat verilerin kaybolmasını istemiyorum. chat programı tekrar çalıştığında bütün yazışmaların kalmasını istiyorum. Bunu veritabanı kullanarak nasıl yapabilirim? yardımcı olursanız çok memnun olurum.

 4. Veritabanı oluşturma yerinde okul adında veritabanı oluşturalım demişşiniz ama o kod yok orda okul adındaki veritabanını nasıl oluşturacaz

 5. hocam merhaba . javaFx de , C#’daki gibi Dataset olayını araştırırken bi yazınızı buldum ordanda buraya geldim :). ben bu dataset olayını kendimce ObservableLlist ile aştım . siz arraylist ile yapmışsınız . ben açıkçası performans olarak yaptığım Observablelist olayının Performanssız olma korkusu ile araştırmaya başlayıp buralara geldim . soruma gelecek olursam . bu dataset in tek yolu arraylist ile yapmak mı benim yaptığım observablelist olurmu. yada bunlar bi nebze performans gösterir ama Şu Daha iyidir tarzı önerebileceğiniz bi framework varmı . teşekkürler . kolay gelsin.

 6. Hocam veri tabanında kayıtlı kişiyle yeni kaydedeceğim kişiyi karşılaştırıp eğer verileri aynıysa uyarı almak istiyorum. bunu nasıl yapabilirim? teşekkürler

 7. Merhaba, JDBC – MySQL ile çalışan, verileri JTable’da gösteren bir veritabanım var, kayıt ekleme-silme-güncelleme ve arama işlemleri sorunsuz çalışıyor fakat arama sorgusunda aranan değer ile veritabanında eşleşen bir kayıt yoksa hiçbirşey göstermiyor, böyle bir durumda programın “Kayıt Bulunamadı” şeklinde uyarı vermesi için ne yapmalıyım.?
  Lütfen yardımcı olurmusunuz.?

 8. Selamlar ,

  ben Apache-derby i kuramadım ,veri tabanını nasıl kuracağız. “derby.jar” ı “Build Path” ile dahil etmek sadece mevcut veri tabanına bağlantı kurulmasına olanak mı veriyor ?

  Saygılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.