Anasayfa / Java / Java ile Verileri Tabloda (jTable) Gösterme
Bu yazımda ise, gelen sorular üzerine veritabanından çekilen verileri jTable içerisinde görüntülemeyi anlatacağım. Öncelikle şunu belirteyim daha önce c#, vb.net gibi dillerde programlama yaptıysanız datatable, dataset gibi kontrolleri arıyor olabilirsiniz.

Java ile Verileri Tabloda (jTable) Gösterme

Evet bundan önceki yazımızda java ile veritabanı işlemlerini gerçekleştiren sınıflarımızı oluşturmuştuk. Bu yazımda ise, gelen sorular üzerine veritabanından çekilen verileri jTable içerisinde görüntülemeyi anlatacağım. Öncelikle şunu belirteyim daha önce c#, vb.net gibi dillerde programlama yaptıysanız datatable, dataset gibi kontrolleri arıyor olabilirsiniz. Fakat java içerisinde bu kavramlar yer almıyor. O zaman nasıl verilerimizi tabloda göstereceğiz, adım adım anlatalım.

Öncelikle formumuzu tasarlıyoruz. Tasarım yaparken bir GUI kullanmakta fayda. Öncelikle jScrollpane’i jFrame’in içine yerleştirelim. jScrollpane tablonun kaydırma işlemleri için gerekli olacak. Daha sonra  jTable’ı jScrollpane’in içerisine koyarak uygun şekilde boyutlandırıyoruz. jTable’ın ismini(variable) “table” olarak değiştirelim. Son olarak tablomuzu doldurmak için bir adet jButton’a ihtiyacımız olacak. İşlemleri sırayla yaptığınızda aşağıdaki gibi bir ekran görüntüsü elde edeceksiniz. Tabi tablo içerisinde ki verileri saymazsak.

java jTable
JTable Kullanımı

Bir önceki örnekte oluşturduğumuz ogrenci tablosundaki verileri, yine VtIslemleri sınıfımızdaki ogrenciBilgisiCek metoduyla alıyoruz. Eğer verileri çekmek için hazır bir metodunuz yoksa Java ile Veritabanı İşlemleri isimli yazımı okumanızı tavsiye ederim. ogrenciBilgisiCek metodunun bir Arraylist döndürdüğünü farketmişsinizdir. Arraylist içerisinde ki verileri kullanarak  tablomuzu dolduracağız. Aşağıdaki tabloyuDoldur metodumuzu yazalım.

Son olarak tabloyuDoldur metodumuzu buttonun “actionPerformed” eventi içerisinden çağırıyoruz. Verilerimiz tablonun içerisinde yukarda gördüğünüz şekilde doldurulacak. Konuyla ilgili sorularınızı bana iletin. Kolay gelsin.

İlginizi Çekebilir!

stack veri yapısı

Stack (Yığıt) Veri Yapısı

Stack, Last In First Out (LIFO) yani son giren ilk çıkar mantığıyla çalışan basit bir …


2 Yorumlar

  1. Merhaba,
    İlk önce güzel anlatım için teşekkür ederim.
    Söyle bir sorum var,verileri veri tabanından çektikten sonra jtable’da gösterdik ve bunlara ek olarak düzenleme özelliği eklediysek , ve herhangi bir öğrenciye düzenleme yaptıysak tabloyu nasıl güncelleyebiliriz?
    Ben hepsini yaptım ama tabloyu güncelleyemiyorum, hatta verinin yeniden okunması için refresh buttonu ekledim ve bu button yeniden vt ‘den okuma işlemi yapıyor ancaksadece jframe kapatıp açtığımda liste güncelleniyor…

  2. peki bu jtable’ı nasıl oluşturacağız yardım edebilir misiniz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.