Anasayfa / Java / Java For-Each Döngüsü Kullanımı
java

Java For-Each Döngüsü Kullanımı

Modern programlama dillerinin hepsinde for-each kavramı benimsenmiş ve programcıların gereksinim duyduğu standart bir özellik haline gelmiştir. For-each olarak bildiğiniz bu döngü javada bulunmamaktadır. C# gibi dillerin aksine Java, for-each döngüsünün yaptığı işi, for döngüsü içerisine entegre etmiştir. Yani Java’da bu döngünün gerçekleştirdiği işlemler for döngüsünün gelişmiş bir versiyonu tarafından yerine getirilir. Özel for olarakta adlandırılan bu yapı, dizi ve koleksiyon tabanlı nesneler üzerinde, baştan sonra kadar ilerleyen sıralı bir döngü oluşturmak için tasarlanmıştır.

Gelişmiş for döngüsünün genel biçimi aşağıdaki gibidir.

for (tip degisken: koleksiyon)
{
// ifade bloğu
}

Burada dikkat edilmesi gereken nokta koleksiyonda ya da dizide yer alan verinin tipiyle değişkenin tipinin birbiriyle uyumlu olmasıdır.

Aşağıdaki örnek, konunun anlaşılması açısından yeterli olacaktır. Dizinin tüm elemanlarını toplayarak sonucu ekranda gösteren basit bir uygulama yapalım.

Yukarıdaki kodlamada x değeri sırasıyla 5,11,56,23,14 ve 2 değerlerini alır. Bu değerler sırasıyla toplam değişkeninin üzerine eklenir ve sonuç elde edilir.

For-each stili döngü hakkında anlaşılması gereken önemli bir nokta vardır. Yukarıdaki örnekten yola çıkarsak; x iterasyon değeri üzerinde yapılan işlemler döngü yapısını ve dizi değerlerini etkilemez.

Yukarıdaki örnekte x+=10 ile x iterasyon değeri her seferinde 10 arttırılmış fakat çıkan sonuç değişmemiştir.

Not: Özel for döngüsü, dizide ki tüm elemanlar işlenene kadar iterasyon yapsa da, döngüyü bir break ifadesiyle sonlandırmak mümkündür.

For each döngüsü özellikle koleksiyon elemanlarına ulaşmak için tercih edilse de, sırasız dizi elemanlarına ulaşmak içinde sıklıkla kullanılır.  Son bir örnek ile konuyu bitirelim. Aşağıdaki örnek sırasız bir dizi içerisinde aranan değerin bulunup, bulunmadığını kontrol eder. Değer bulunursa döngü durur.

Umarım faydalı bir konu olmuştur. Kolay gelsin.

İlginizi Çekebilir!

stack veri yapısı

Stack (Yığıt) Veri Yapısı

Stack, Last In First Out (LIFO) yani son giren ilk çıkar mantığıyla çalışan basit bir …


2 Yorumlar

  1. Çok açıklayıcı ve anlaşılırdı teşekkürlerr

  2. Eline emeğine sağlık cok guzel sade ve aciklayici anlatmisiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.