Anasayfa / Java / Eclipse Programında Kısayollar ve Püf Noktalar
eclipse kullanımında kısayollar püf noktalar

Eclipse Programında Kısayollar ve Püf Noktalar

Önceki konumuzda Java ile proje oluşturarak ekrana “Merhaba Dünya” çıktısı veren basit bir program yapmıştık. Bu yazımızda Eclipse ile kod yazmanızı hızlandıracak kısayollara, kod tamamlamalarına, pratik çözümlere ve püf noktalara değineceğim.

 Eclipse programı kullanımında püf noktalar

1- Yazdığımız kodları programın tamamlamasını veya size kullanabileceğiniz kodların listesini göstermesini istiyorsanız Ctrl+Space tuşlarına basmalısınız. Bu kod yazarken size zaman kazandıracaktır.

2- Eğer swing, awt, swt gibi bir arayüz kullanacaksınız projenizin dil kodlamasını Türkçe’ye göre ayarlamanızda fayda var bunun için projenizi sağ tıklayarak Properties(Özellikler) penceresini açın. Aşağıdaki ekranda görüldüğü gibi “Text file encoding” kısmından UTF-8 kodlamasını seçin.

eclipse text kodlaması
Eclipse Text Kodlaması

3- Çok kullanılan java deyim ve bloklarını gene Ctrl+Space tuşlarıyla otomatik olarak oluşturabilirsiniz. Örneğin “switch” yazıp Ctrl+Space tuşlarına basarsanız aşağıdaki gibi bir öneri penceresi açılacak en üstteki switch case statement seçerseniz sağ kısımda gösterildiği gibi bir switch-case bloğu oluşturulacaktır.

eclipse ctrl space
Ctrl+Space Kullanın

4- Eclipse ile bazı kodlara kısayollar atanmıştır. Örneğin  “System.out.println();”  komutunu yazmak için “syso” yazıp Ctrl+Space tuşlarına basmanız yeterli olacaktır.

5- Oluşturduğunuz class, package ve klasörlerin ismini değiştirmek için “Project Explorer” penceresinde adını değiştirmek istediğiniz dosyaya sağ tıklayıp “Refactor–>Rename” diyerek ismini değiştirebilirsiniz. Ayrıca bu işlem ile bu dosyaya referans verdiğiniz tüm isimler otomatik olarak değişir.

6- “Project Explorer” penceresinde oluşturduğunuz tüm projelerin yer aldığını görebilirsiniz. Üzerinde işlem yapmadığınız projeleri sağ tıklayarak “Close Project” diyerek kapatabilirsiniz. Tekrar açmadığını sürece alt klasörler gizlenir.

7 –Project Explorer penceresinde sadece belli projeler ya da tek bir proje kalsın istiyorsunuz o zaman aşağıdaki ekran görüntüsünde ki gibi working set (çalışma alanı) oluşturabilirsiniz. İstediğiniz projeleri çalışma alanına ekleyerek sadece onların görünmesini sağlayabilirsiniz.

working set ayarları
Working Set (Çalışma Alanı)

8- Bazen doğru olduğuna emin olduğunuz kodların bile altının çizildiğini görürsünüz. Bu durumda bazı dosyaların import edilmesi gerekiyor olabilir. Altı çizili kodun üstüne geldiğinizde size hatanın çözümüne yönelik öneriler sunulur. Aşağıdaki örnekte Scanner sınıfı import edilmiş ve sorun ortadan kalkmıştır.

eclipse quick fix
Hızlı Hata Düzeltme Ekranı

9- Kapsülleme işlemi yapmak istiyorsunuz Getter ve Setter bloklarını elinizle yazmak zorunda değilsiniz. Değişkenlerinizi tanımladıktan sonra aşağıda görüldüğü gibi kod sayfanızı sağ tıklayarak “Source–>Generate Getters and Setters“ diyerek değişkenlerinize kapsülleme yapabilirsiniz.

eclipse getters setters
Eclipse Getters-Setters

10- Eğer sınıfın içerisinde default constructor (varsayılan kurucu metod ) tanımlamak  isterseniz class’ınızın ismini yazarak Ctrl+Space tuşlarına basmanız yeterli olacaktır.

java constructor ekleme
Constructor Ekleme

11- Eğer oluşturduğunuz değişkenlerle constructor tanımlayacaksanız kod sayfasını sağ tıklayarak “Source–>Generate Constructor using Fields” seçeneğiyle bir kurucu metod oluşturabilirsiniz.

Evet şimdilik aklıma gelenler bunlar sizinde bildiğiniz faydalı kısayollar ve püf noktalar var ise bana mail ile ulaştırırsanız listeye ekleyebilirim.

İlginizi Çekebilir!

stack veri yapısı

Stack (Yığıt) Veri Yapısı

Stack, Last In First Out (LIFO) yani son giren ilk çıkar mantığıyla çalışan basit bir …


2 Yorumlar

  1. Çok işime yaradı gerçekten faydalandım elinize sağlık.

  2. çok faydalı bilgiler teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.