Anasayfa / Haberler / Html5 Artık Bir Web Standardı!
html5

Html5 Artık Bir Web Standardı!

W3C (dünya çapında web standartlarını belirleyen bir kuruluş) Html5’in durumunu en yüksek tavsiye derecesine yükseltti. Bu açıklamayla birlikte Html5 resmi olarak bir web standardı haline geldi.

W3C CEO’su Jeff Jaffe, yaptığı açıklamada şunları söyledi. “Html 5 web teknolojisinin bir sonraki neslinin kritik bir parçasıdır. Artık web sayfaları statik belgelerden çok daha fazlasını ifade ediyor. Bugün dağıtık web uygulamaları, zengin multimedya içerikleri –video, grafik, ses-  web tarayıcılarının doğal bir parçası haline geldi. Bu durum yeni nesil web teknolojileriyle tam uyumlu çalışan Html5’e olan ihtiyacı doğurmuştur.” Bu açıklama aslında neden Html5 teknolojisine gereksinim duyulduğunu açıklar nitelikte.

Html hakkında bilgi sahibi olmayanlar için: Html, web sayfalarını oluşturmak için kullanılan bir işaretleme dilidir. Html5 ile birlikte, özellikle web tasarımının şematik olarak kodlanması için bir dizi değişiklik yapılmış ve yeni etiketler tanımlanmıştır. Günümüz güncel web tarayıcılarının hepsi Html5 ile gelen yenilikleri desteklemektedir.

Intel, IBM, Microsoft, Mozilla, Samsung gibi yüzlerce teknoloji firması yapılan bu açıklama sonrası olumlu görüş bildirmiştir.

Html 5 ile Gelen Yeniliklerden Bazıları

  • Video gösterim standardının yakalanması için ücretsiz codec desteği entegre edildi. Ayrıca bu destek mobile cihazlar ile tam uyumlu çalışıyor. Yani sitelerden video izlemek için codec aramanıza gerek kalmayacak.
  • Html ile CSS arasındaki bazı kodlarda meydana gelen uyum sorunu düzeltildi. Tasarımlar artık tüm tarayıcılarda aynı şekilde sorunsuz görüntülenebilecek.
  • Sadece bilgisayarlar ve mobil cihazlarla değil, tüm elektronik ürünlerle çalışan uygulamalar geliştirilecek.
  • Gelişmiş Javascript desteği ile yaratıcı tasarımlar ile işlevsellik bir arada kullanılabilecek.
  • Yeni oluşturulan etiketler, arama motorlarının web sayfalarını anlamasını ve indekslemesini kolaylaştıracak.

Bu özellikleriyle html5 sadece bir işaretleme dili olmanın ötesinde bir web teknolojisi olarak hayatımıza girip, hem web tasarımcılar hem de kullanıcılar için hayatı kolaylaştıracak gibi görünüyor. Hadi hayırlısı…

İlginizi Çekebilir!

title ve seo

Title (Başlık) Etiketi ve Seo İçin Önemi

Title etiketi web sayfasının başlığını belirten bir html etiketidir ve Seo açısından çok önemli bir …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.