Anasayfa / Asp.Net / Asp.Net AdRotator Kontrolü ile Reklam Gösterimi
asp.net ad rotator

Asp.Net AdRotator Kontrolü ile Reklam Gösterimi

Asp.Net Adrotator web sayfalarında belirlediğimiz koşullara göre reklam gösterimi yapan bir kontrolüdür. Kullanımı ve yönetilmesi çok basit olduğu için webmasterlar tarafından sıklıkla tercih edilir. AdRotator kontrolü klasik olan tek reklam gösterimi yerine, sayfa yenilendiğinde ya da yeni bir sayfaya geçildiğinde rastgele olarak değişen farklı reklamlar göstermeye olanak sağlar.

Bu kontrolün reklam ayarlarının hepsi bir xml dosyasında saklanır. XML hakkında detaylı bilgi almak için XML Nedir, Ne İşe Yarar? isimli yazımı okumanızı tavsiye ederim. Bu durum reklam yayınlama, değiştirme, bağlantılar ve gösterim sıklığı gibi ayarların sayfa tasarımıyla uğraşmadan yönetilmesi anlamına gelir.

Kontrolün kullanımıyla ilgili uygulamayı adım adım gerçekleştirelim. Öncelikle bir Asp.Net web sitesi oluşturarak Toolbox içerisinden AdRotator kontrolünü bulup web formumuza taşıyoruz.

Daha sonra sayfada görüntülenmesini istediğimiz reklam, banner gibi dosyaları, sitenin ana dizininde oluşturduğumuz Reklamlar klasörü içerisine resimdeki gibi ekleyelim.

adrotator reklamları
Reklamlar Klasörü ve İçeriği

Şimdi yukarıda bahsettiğimiz xml dosyasını nasıl oluşturacağımızı anlatayım. Solution Explorer penceresinden, web sitemizin ismini sağ tıklayarak Add–>Add New Item seçeneği ile açılan pencereden yeni bir xml dosyası oluşturuyoruz.

add xml file
Xml dosyası Ekleme Penceresi

Dosyamız içerisine yazacağımız kodların ne anlama geldiğine kısaca bir göz atalım.

Ad: Ekleyeceğimiz her reklam bu etiket içerisinde yer alır. Reklam ile ilgili ayarlar hiyerarşik olarak bu etiketin alt etiketlerleri içerisinde belirlenir.

ImageUrl: Göstermek istediğimiz reklam dosyasının yol tanımı bu etiket ile yapılır.

NavigateUrl: Reklamın yönlendirileceği bağlantıyı oluşturmamızı sağlar.

AlternateText: Reklamın üzerine gelindiğinde gösterilecek olan bilgi mesajını ayarlar.

Keyword: Reklamın hangi kategoriye ait olduğunu ayarlar.

Impressions: Reklamın hangi sıklıkta gösterileceğini belir.

Yukarıda bahsettiğimiz etiketleri kullanarak oluşturduğum reklamYonetimi.xml dosyasını aşağıda görebilirsiniz.

Xml dosyamız da hazır olduğuna göre, sıra xml dosyası ile AdRotator kontrolünü eşleştirmeye geldi. Bunun için Adrotator kontrolünü seçtikten sonra, Properties penceresinden AdvertisementFile özelliği oluşturduğumuz xml dosyası olacak şekilde ayarlıyoruz.

adrotator properties
AdRotator Properties Penceresi

İşlem burada sona eriyor, sayfamız her yüklendiğinde veya yenilendiğinde xml dosyasında belirlediğimiz reklamlar görüntülenecek. Asp.Net’te Adrotator kontrolü kullanımıyla ilgili sorularınızı iletebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!

captcha

Asp.Net ile Güvenlik Kodu (Captcha) Oluşturma

Güvenlik kodu (captcha), web sitelerimizi saldırılardan korumak için kullandığımız, basit olduğu kadar kullanışlı bir güvenlik …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.