Anasayfa / Algoritma / Programlamada Algoritma Kavramı
algoritma

Programlamada Algoritma Kavramı

Algoritma, bir problemin çözümü için gerekli adımların oluşturduğu bütüne verilen isimdir. Karmaşık gibi görünen problemleri algoritma oluşturarak daha açık ve basite indirgenmiş şekilde görebilmek mümkündür. Programlamanın da temeli algoritmaya dayanır. Algoritması oluşturulan bir problemin çözümü, yazılımcılar tarafından istenilen dilde kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Yapılacak her işin algoritması yazılabilir. Sadece programlama için kullanmanın dışında algoritmayı çeşitli karmaşık işlemleri adım adım görebilmek adına oluşturmakta mümkündür. Örnek olarak çeşitli sınavların karmaşık tercih ve başvuru süreçlerini kişilere daha kolay anlatabilmek için algoritma sistemi kullanılmıştır.

Algoritma kolay öğrenilebilir bir şeydir. Bir kere mantığı anlaşıldıktan sonra hemen herkes problem çözümünde algoritma oluşturabilir.  Algoritma da başlangıç olarak problem net bir şekilde ortaya koyulmalıdır. Ardından problem analiz edilmeli ve ulaşmak istenen sonuçlar belirlenmelidir. Son olarak problemin adımları düşünülüp, elde edilen çözüm yolları arasından en uygun olan seçilerek algoritma yazma işlemi tamamlanır.

Basit bir algoritma örneği olarak, bir sisteme girilen iki sayının karşılaştırılıp büyük olan sayıyı yazdıran programı inceleyelim. Problem net bir şekilde ortaya konuldu ulaşılmak istenen sonuç büyük olan sayıdır. Şimdi problem adımları düşünülürse yapılması gereken bir karşılaştırma işlemi görülmektedir. Adım adım programı yazarak algoritmayı oluşturabiliriz.

-Başla

-İlk sayıyı sisteme gir.

-İkinci sayıyı sisteme gir.

-İlk sayıdan ikinci sayıyı çıkart.

-Sonuç negatif ise ikinci sayıyı yaz.

-Sonuç pozitif ise birinci sayıyı yaz.

-Bitir

Görüldüğü üzere algoritma yazmak oldukça basittir. Bir problemin algoritması birden farklı şekilde yapılabilir. İstenilirse günlük konuşma dilinde yazılabilir istenilirse semboller kullanılabilir. Bu tamamen algoritmayı yazacak kişiye bağlıdır. Eğer algoritma bir sunum içinde hazırlanacaksa hitap eden topluluğa göre basitleştirilebilir veya daha teknik bir şekilde hazırlanılabilir.

Gerekli algoritmalar oluşturulmadan program yazmaya başlandığında durum olduğundan daha karmaşık ve zor bir hale gelebilir. Oluşturulmak istenen programın öncelikli olarak algoritması yazıldığında programcı gitmesi gereken yolu net olarak görür ve işlemleri adımlar üzerinden takip ederek programını oluşturabilir.

İlginizi Çekebilir!

stack veri yapısı

Stack (Yığıt) Veri Yapısı

Stack, Last In First Out (LIFO) yani son giren ilk çıkar mantığıyla çalışan basit bir …

Bir Yorum

  1. Bir çeşit “if else” mantığı da diyebiliriz, daha çok bu mantığın yolunu çiziyor. Paylaşım için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.