Anasayfa / Algoritma / Fotoğraflarda iklim, mevsim ve zaman değişikliği mümkün olacak
manzara görüntü işleme

Fotoğraflarda iklim, mevsim ve zaman değişikliği mümkün olacak

Bir grup bilgisayar bilimci tarafından yeni bir görüntü işleme algoritması geliştirildi. Bu algoritma fotoğraflardaki gün, mevsim, zaman ve hava durumu özelliklerini değiştirmeye olanak sağlıyor. Fotoğrafçılar için dışarıdaki atmosferi ve zamanı kontrol etmek mümkün değil, hatta bazı fotoğrafları çekebilmek için aylarca beklemek gerekirken, artık güneşli bir günde çekilen fotoğraf, yağmurlu bir güne ya da yazın çekilen fotoğraf, karlı bir kış fotoğrafına dönüştürülebilecek.

görüntü işleme
Görüntü İşleme Uygulaması

Bu algoritmayı kullanan yeni bir fotoğraf düzenleme yazılımı şuan geliştirilme aşamasında. Programın arkasındaki temel fikir ise insanlar için fotoğraf düzenlemeyi kolay hale getirmek. Günümüzde hali hazırda birçok fotoğraf düzenleme yazılımı bulunuyor. Ancak uzun bir eğitim süreci sonrasında kişiler resimler üzerinde manipülasyon uygulayabilir hale geliyorlar. Örnek verecek olursak fotoğraftaki havayı değiştirmek mavi bir gökyüzünü griye boyamaktan çok daha fazlası demek. Işığın geliş yönü, rüzgarın etkisi, yağmurun çimenler üzerindeki parlaklığı, ton ve doygunluk ayarları, kontrast gibi onlarca değişkenin bir harmoni içinde kullanılması gerekiyor. Bu programda ise her şey basite indirgenmiş durumda siz sadece metinsel komutları veriyorsunuz. Örneğin daha yağmurlu, duygusal, kasvetli, karlı, yağmur ekle gibi. Program tüm değişkenleri en iyi şekilde ayarlayarak fotoğrafı size sunuyor.

Peki bir program bu işi nasıl yapabilir? İşin temelinde fotoğrafı anlamak yatıyor. Yüzlerce sabit kamera farklı mevsimlerde, farklı zamanlarda ve farklı iklim koşullarında aynı sahnelerin fotoğrafını çekmiş ve elde edilen binlerce fotoğraf ile bir veritabanı oluşturulmuş. Oluşturulan veritabanını kullanan yapay zeka algoritması fotoğraf düzenleme işlemini gerçekleştiriyor. Şuan için program 40 farklı özellik üzerinde işlem yapabilir durumda.

Araştırma, Amerikan Hava Kuvvetleri, Ulusal Bilim Vakfı ve Amerikan İstihbarat Birimi tarafından destekleniyor.

İlginizi Çekebilir!

stack veri yapısı

Stack (Yığıt) Veri Yapısı

Stack, Last In First Out (LIFO) yani son giren ilk çıkar mantığıyla çalışan basit bir …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.