Anasayfa / Algoritma / C# ile Kabarcık Sıralama (Bubble Sort) Algoritması
c# kabarcık sıralama

C# ile Kabarcık Sıralama (Bubble Sort) Algoritması

Dizi elemanlarını sıralamak için birçok algoritma bulunmaktadır. Bu algoritmalar arasında kolay olması nedeniyle en çok kullanılanlardan biri kabarcık sıralama (bubble sort) algoritmasıdır. Bu yazımda C# dilini kullanarak kabarcık sıralama algoritmasını console uygulaması olarak kodlayacağım.

Öncelikle algoritmanın çalışma mantığı hakkında kısa bir bilgi vermekte fayda var. Kabarcık sıralama algoritmasında, komşu iki eleman birbiriyle karşılaştırılır ve kendi aralarında uygun yerde değilseler yerleri değiştirilir. Bu işlem sıralama gerçekleşene kadar devam eder.

Kabarcık sıralama algoritmasını gerçekleştirmek için iki döngü kullanılır. Birinci döngü ile elemanlar arasında hareket edilir, ikinci döngü ile de yerine oturmayan elemanlar yer değiştirme işlemine tabi tutulur. Aşağıdaki resimde yer değiştirme işlemini adım adım göstermeye çalıştım. Her defasında karşılaştırılan elemanları koyu olarak gösterdim.

c# kabarcık sıralama algoritması örneği

Algoritmanın çevrim sayısı dizinin eleman sayısından bir eksik olmak zorundadır. Yukarıdaki örnekte 6 adet değer olduğu için çevrim sayısı 5’tir. Son çevrimde değişiklik olmadığı için tekrardan yazmadım.

Kabarcık sıralama algoritmasının C# kodları aşağıdaki gibidir.

Kabarcık sıralama algoritmasını elimden geldiğince açıklamaya çalıştım, konuyla ilgili sorularınızı yorum olarak iletebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!

stack veri yapısı

Stack (Yığıt) Veri Yapısı

Stack, Last In First Out (LIFO) yani son giren ilk çıkar mantığıyla çalışan basit bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.