Anasayfa / Web Tasarım / Google Analytics Kullanım Rehberi
google analytics

Google Analytics Kullanım Rehberi

Google Analytics,sitenizin ziyaretçileri ile ilgili istatistiksel bilgiler sunan, ücretsiz bir google servisidir. Siteniz ne kadar sıklıkla ziyaret edilmiş, google üzerinden yapılan hangi aramalar sonucunda sitenize ulaşılmış, sitenizde bulunan hangi sayfa daha çok ziyaretçiye sahip, ziyaretçileriniz ne kadar süreyle sitenizde kalmış gibi soruların cevaplarını Google Analytics’te bulmanız mümkün. Bu sayede elde ettiğiniz verileri yorumlayarak sitenizin içeriklerini düzenleyebilir ya da Adwords üzerinden reklam kampanyalarını yönetebilirsiniz.

Google Analytics Kurulumu

Öncelikle http://www.google.com/analytics/ adresinden Google Analytic sayfasına ulaşıp, google hesabımız ile giriş yapıyoruz. Giriş yaptıktan sonra ayrıca bir analytics hesabı oluşturmamız isteniyor. Aşağıdaki sayfada yer alan “Kaydolun” butonuyla işlemlere başlıyoruz.

analytics kayıt
Analytics Kaydol Penceresi

Aşağıdaki gibi bir ekran bizi karşılıyor. İstatistiklerini öğrenmek istediğimiz siteyle ilgili temel bilgileri dolduruyoruz.

analytics hesap bilgileri
Analytics Hesap Bilgileri

Hesap ve sitemizle ilgili bilgileri doldurduktan sonra, sayfanın alt kısmında bulunan “İzleme Kimliği Edinin” butonuyla bu işlemi tamamlıyoruz.  Gelen hizmet ve kullanım şartları bölümünü okuduktan sonra “Kabul Ediyorum” butonuna tıklayarak devam edebiliriz.

Google Analytics kurulumu için izleme kodunu web sitenize yüklemeniz gerekmektedir. Yukarıdaki işlemleri tamamladığınızda aşağıdaki gibi bir sayfa ve izleme kodu göreceksiniz. Bu kod, Google Analytics tarafından üretilen size özel bir izleme kodudur. Bu kodu web sitenizin tüm sayfalarına <head> başlığı altına eklemeniz sistemin çalışması için yeterlidir. Eğer Joomla, WordPress gibi hazır sistemler kullanıyorsanız, kullandığınız template veya analytics eklentileriyle kodu kolaylıkla sitenize ekleyebilirsiniz.

analytics izleme kodu
İzleme Kodu Ekranı

Anlatılan işlemleri sitenize uyguladıktan sonra Analytics Ayarları bölümüne geldiğinizde sayfanın sağ tarafında yer alan “Durum” bölümünden bu kodu doğru olarak yerleştirip yerleştiremediğinizi incelemeniz mümkün. Bu işlem için sisteme birkaç saatlik süre tanımanız gerektiğiniz unutmayın.

Kurulum işlemimiz tamamlandı, verilerin alınması için gece 12’ye kadar beklemeniz gerekmektedir. Her gün bu saatten sonra veriler güncellenir.

Google Analytics Raporları Görüntüleme

Sayfanın tam ortasında bulunan gri alan, sizin web site profillerinizi görebileceğiniz alandır. Profil, Google Analyticsraporlarında ne tür bilgilerin bulunacağını belirten temel kuralların tümüdür. Google Analytics hesabınıza giriş yaptıktan sonra “Raporları Görüntüle” bağlantısına tıkladığınızda otomatik olarak “Kitleye Genel Bakış Tablosu” na yönlendirilirsiniz. Sol taraftaki menüden ise daha farklı istatistiklere ulaşmanız mümkün.

analytics raporlar
Kitleye Genel Bakış Penceresi

Kitle Menüsü

Bu menü, web sitemizin genel ziyaretçi kitlesiyle alakalı verileri gösterecektir. Grafiğin sol üst bölümünde yer alan kısımdan, grafiğinizi; ziyaretler, sayfa görüntülenme sayısı, sayfa/ziyaret, sitede geçirilen ortalama süre, hemen çıkma oranı ve yeni ziyaret yüzdesi gibi grafiklere indirgeyebilirsiniz. Hemen çıkma oranı, yeni ziyaret yüzdesi ve sitede geçirilen ortalama süre verileri, sitenizi daha ilgi çekici hale getirebilmeniz için size fikirler verebilir.

Edinme Menüsü

Bu menü daha çok ziyaretçilerinizin hangi kaynakları kullanarak sitenize ulaştığıyla ilgili istatistikleri gösterir. Sitenizi direk ziyaret edenler, arama motorlarından yönlendirilenler ve diğer sitelerden referans backlinkler aracılığıyla gelen ziyaretçilere ait detaylı bilgiler bu ekrandan izlenebilir. Ayrıca sosyal medya üzerinden sitenize gelen ziyaretçileri ve oranlarını da takip edebilirsiniz.

Gerçek Zamanlı Menüsü

Bu menü o an sitenizde aktif olarak bulunan ziyaretçilerle ilgili bilgiler sunar. Aktif olan kullanıcıların hangi sayfalarda bulundukları, sitenize nasıl ulaştıkları, hangi ülke ve ilden geldikleri gibi veriler, grafikler ve haritalar üzerinde görüntülenir.

Davranış Menüsü

Bu menü sitenizi ziyaret eden kişilerin davranışları yani site içerisinde nasıl dolaştıklarıyla ilgili bilgiler verir. Ziyaretçilerin hangi sayfaları kaç kere ziyaret ettiği, hangi işlemler yaptığı, hangi linklere sırasıyla tıkladığı gibi bilgilerle birlikte sayfalarınızın açılış hızı, site üzerinde yapılan aramalar gibi istatistikler izlenebilir.

Google Analytics akıllıca kullanıldığında ve sürekli takip edildiğinde sitelerin zayıf ve güçlü yönlerini analiz etmenizi sağlayan güçlü bir araçtır.

İlginizi Çekebilir!

title ve seo

Title (Başlık) Etiketi ve Seo İçin Önemi

Title etiketi web sayfasının başlığını belirten bir html etiketidir ve Seo açısından çok önemli bir …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.